Sony Video Kameradan Kayıp Videoları ve Fotoğrafları Geri Getirme

Sony Video Kameradan Kayıp Videoları ve Fotoğrafları Geri Getirme

En son tarafından 01-09-2017 tarihinde güncellendi.

Handycam Sony’nin video kamera serisi için kullanılan bir marka ismi. İlk olarak seksenlerin ortasında Betamax tabanlı bir cihaz olarak piyasaya sürüldü. O günden bu yana gelişerek sadece video kayıt yapan eski modellerinin aksine bugün video kamera ve video kayıt yapan bir cihazı olarak işlev görüyor. Günümüzün Handycam’inde ek özellikler bulunuyor. Kaydedilen video ve resimler videokaset yerine artık sabit sürücü ve hafıza kartında depolanıyor.

Ancak kullanıcıları Sony Handycam dosya kurtarma özelliğiyle ilgili kafa yoruyorlar çünkü kayıtlı dosyaları kaydetmek için sabit sürücü kullanan kamerada bile bazen bir dosyanın birden bire silindiği ve kullanıcıların pişman olmaktan başka ellerinden bir şeyin gelmediği durumlar olabiliyor. Bu nedenle çok sayıda Handycam kullanıcısı, “Sony Handycam fotoğraflarını ve videoları geri getirecek bir program var mı?” diye düşünüp duruyorlar.

İmkansız gibi görünse de aslında o silinen dosyalar bazı harika uygulamalar kullanılarak kolayca geri getirilebilir.

Sony Handcam Silinen Videoları Kurtarma için En İyi Yöntemler

ApowerRecover

Sony kamerasından video ve resimlerini kurtarmak için gelişmiş bir program istiyorsanız ApowerRecover’ı düşünmelisiniz. Bu, bilgisayar, dijital kamera, hafıza kartı, camcorder vb. Tüm cihazlarınızdan her türlü dosyayı geri getiren bir veri kurtarma uygulamasıdır. Çok sayıda dosya formatını destekler, Standart ve Detaylı olmak üzere iki farklı modda arama yapar. Video kayıt cihazınızdan dosyaları geri getirmek istiyorsanız ancak isimlerine bakıp hangisini istediğinize karar veremiyorsanız programın ön izleme fonksiyonunu kullanarak dosyaları geri getirmeden içlerinde neler olduğunu anlayabilirsiniz.

Sony Handycam dosya kurtarma işlemini bu araçla yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Video kameradan SD kartı çıkarıp PC’nize takın. Bilgisayarınızda kart yuvası yoksa bir SD kart okuyucudan faydalanabilirsiniz.
  • Bağlandığında programı bilgisayarınıza indirip açabilirsiniz.

    İndir

  • Neyi geri getirmek istediğinizi seçin ve “Next” isimli butona tıklayın. Kartınızı “Connected Disks” altında görebilirsiniz.
  • Kartı seçip sürece devam etmek için “Next” butonuna tıklayın.
  • Program kartınızı tarayıp kayıp fotoğrafları ve videoları arar. İşlem bitince, ön izleme yapabilir ve geri getirmek istediğiniz dosyaları seçebilirsiniz.

ApowerReover aracılığıyla kurtarma

PhotoRec

Sony Handcam dosya kurtarma için tavsiye ettiğimiz bir diğer program da PhotoRec. Bu, dijital video kamera ve benzeri cihazlardaki kayıp dosyaları geri getirme işlevine sahip. Hafıza kartı, Microdrive, MMC, USB flash bellekler ve hatta sabit sürücülerdeki hafıza depolama türlerini destekler.

Programı kullanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Programı çalıştırın, sürücüyü seçmek için Ok tuşlarına basıp ardından “Enter” tuşuna basın.
  • Tarama konumunu seçmek için ok tuşlarını kullanıp Enter tuşuna basın Doğru konuma geldiğinizde “C” tuşuna basın.
  • Kurtarma işlemi tamamlandığında, kaç dosyanın kurtarıldığını ve hangi konumda olduklarını görebileceksiniz.

Önizleme PhotoRec

Ancak bazı kullanıcıları programla ilgili bazı endişelerini bildiriyorlar. Bazıları son derece karmaşık bir ara yüzü olduğundan, ya da genelde dosya isimlerinin kurtarılamadığından şikayetçi. Sadece belirli türde dosyaları kurtarabiliyor ve bu süreç oldukça uzun sürüyor.

İki Uygulamanın Karşılaştırılması

Her iki programın Sony Handycam silinen videoları kurtarma işlemiyle ilgili nasıl çalıştığına dair karşılaştırma aşağıda yer alıyor.

ApowerRecoverPhotoRec
Ekran Ara yüzüBasit ve KullanışlıKarmaşık
SüreçHızlı ve KolayKarmaşık
Ön izlemeYapılabilirYapılamaz

Sony Video Kamera Dosyalarını Kurtardıktan Sonra Yapabilecekleriniz ve Yapamayacaklarınız

Sony video kameradan silinen fotoğraf ve videoları geri aldıktan önce ve sonrasında düşünmeniz gereken temel konulardan bahsedelim.

Önce: Sony video kameranızla yeni resim ve video çekmediğinizden emin olun. Eğer bunu yaparsanız yeni dosyalar silinen dosyaların üzerine yazılır ve bunları kalıcı olarak kaybedersiniz.

Sonra: Sony Handycam dosya kurtarma işlemi bittikten sonar dosyaları tekrar Sony kameraya ya da hafıza kartına kaydetmeyin. Bunları bilgisayar dosyası ya da flaş disk veya harici disk gibi başka bir konumda saklayın. Bu şekilde kameradaki dosyalar yanlışlıkla silinse bile başka bir yedeğiniz olmuş olur.

Değerlendirme:4.3 /5( 21 değerlendirmeye göre)Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz!
Gönderen:’de’eVeri Kurtarma.En son 01-09-2017 tarihinde güncellendi.

Bir Yorum Yapın

Lütfen adınızı girin!
Lütfen yorum içeriğini girin!

Yorum yap (0)

new
Destek
Paylaş
Yorumlar
Yorum Yap
En başa dön