Apowersoft Ekran Kaydedici Pro Kullanım Kılavuzu

Apowersoft Ekran Kaydedici Pro Kullanım Kılavuzu

En son tarafından 18-01-2019 tarihinde güncellendi.

Apowersoft Ekran Kaydedici Pro çok sayıda pratik fonksiyonla birlikte gelen güçlü bir ekran yakalama uygulamasıdır. Bununla, sistem sesi, mikrofon ya da her ikisinden gelen ses kaynağıyla birlikte her türlü ekran hareketini kolaylıkla kaydedebilirsiniz. Kayıtlı videolar WMV, MP4, VOB, AVI, AVI, FLV, GIF dahil vb. çok çeşitli formatlarda olabilir.

Bunun yanı sıra, bu ekran kaydetme program belirli bir zamanda kayıt görevi oluşturma, FTP sunucusuna ve YouTube’a video yükleme,ekran görüntüsü alma, videoları dönüştürme ve düzenleme vs. fonksiyonlarını sunar. Bu programı nasıl kullanacağınıza dair detaylı bilgi için bu kılavuzu takip edebilirsiniz.

Indir

1

Kayıt İşleminden önce Ayarları Yapılandırma

Bu kaydedici programda, ekran görüntüsü oluşturmadan önce ses kaynağı, kayıt modu ya da diğer gelişmiş ayarlar gibi ayarları yapılandırabilirsiniz. Bu ayarlar ekran kaydı işlemi için gerekli unsurları doğru şekilde oluşturmanızı sağlar.

i

Ses kaynağını seçme

Kayıt işleminden önce ses kaynağını doğrulamak iyi olacaktır. Bu programda üç ses kaynağı içinden seçiminizi yapabilirsiniz. Bunlar “Sistem sesi”, “Mikrofon”, “Sistem sesi ve mikrofon”dur. İhtiyacınıza göre birini seçebilirsiniz.

ii

Genel Ayarları Yapılandırma

Diğer özel gereksinimleri karşılaması için bazı gelişmiş ayarları da yapılandırabilirsiniz. Ana ekranda bulunan “Ayarla” seçeneğini, ardından “Seçenekler”i seçince bir kutu görünecek. Bu kutuda, yüksek kalitede ekran görüntüleri almak için çok sayıda kayıt ayarını bulabilirsiniz.

Klavye Kısa Yolları ve Çıktı Dizini Ayarlama

Bu ekran kaydedicide işlemden sonra dosyaların kaydedileceği çıktı dizinini ve klavye kısa yollarını kullanarak kaydı denetlemeyi “Genel” ayarlardan yapabilirsiniz. Kaydı daha kolay hale getirmek için “Kaydediyor” ayarlarında “Kayıttan önce geri sayımı göster”, “Kayıt araç çubuğunu göster”, gibi ve çok daha fazla ince seçenek sunmaktadır.

klavye Kısa Yolları

Fare İmlecini Kaydetme

Eğitim veren videolar oluşturmak istiyorsanız, imleç hareketlerinin kaydedilmesine ihtiyaç duyacaksınız. Apowersoft Ekran Kaydedici Pro farenizi imleç hareketleriyle birlikte kaydetmenize olanak verir. Fare imlecini kayda dahil etmek için “Ekran görüntüsünde mouse izini dahil et” kutusunu seçin ve sonra gelişmiş seçeneklerden “Fare sitili ayarları”na tıklayın. Bundan sonra, animasyon rengi, farenin aktif noktalarındaki rengi ve boyutu ayarlayabilirsiniz.

fare İmlecini Kaydetme

Video Çıktı Formatını Kişiselleştirme

Video varsayılan ayar olarak WMV formatında kaydedilir. Eğer diğer formatlarda kaydetmek istiyorsanız, “Ayarlar” – “Seçenekler” – “Kaydediyor” seçeneklerine gidip “Video formatı” menüsünden dilediğiniz format seçebilirsiniz.

video Çıktı Formatını

Bithızı, Çerçeve Hızı ve Diğerlerini Kişiselleştirme

Kayıt işleminden önce “Ayarlar”- “Seçenekler” – “Kaydediyor” –“Gelişmiş video seçenekleri” na gidin. Buradan bit hızını, çerçeve hızını, ses formatını ve video kaydı için diğer unsurları seçebilirsiniz.

bithızı

2

Apowersoft Ekran Kaydedici Pro ile Ekran Kaydetme

Yukarıdaki ayarları yaptıktan sonra bu uygulamayla ekran kaydetmeye başlamak için kılavuzu takip edebilirsiniz.

i

Kayıt modunu seçme

Apowersoft Ekran Kaydedici Pro ekranda olan biten her şeyi kadetmenizin yanı sıra bilgisayar sesini kaydetmenizi de garanti eder. İçinden seçebileceğiniz beş kayıt modu bulunur: Bölgesel, Tam ekran, farenin etrafı, Web kamerası ve Sadece Ses. Aşağı açılır “Kayıt” menüsünden dilediğiniz modu seçebilirsiniz.

Not: Kayıt işleminden sonra “Kaydet” butonu “Başlat” olarak değişecektir. Aşağı açılır menüden dilediğiniz kaydetme modunu seçebilirsiniz. Ya da en son kaydetme modundan devam etmek için “Başlat” butonuna tıklayarak kaydı gerçekleştirebilirsiniz.

kayıt modunu seçme

ii

Kaydı başlatma

“Bölge” modu seçerseniz, kaydetmek istediğiniz alanı fare imlecinizle sürükleyip tarayın ve sonra bırakın. Doğrulandığı zaman, program siz “Tamam” butonuna bastığınız anda kaydetmeye başlayacaktır. Ayrıca bu adımda kayıt çözünürlüğünü de kişiselleştirebilirsiniz.

kaydı başlatma

Web kamerasından görüntü yakalamak istiyorsanız, kayıt modundan “Web kamerası”nı seçin. Sonra kamera görüntüsü çıkınca kaydetmeye başlamak için “Başlat” butonuna tıklayın.

İpucu: Bu ekran kaydediciyi başlatmadan önce lütfen web kameranızın bilgisayarınıza doğrun şekilde bağlı olduğundan emin olun. Aksi halde kamerayı başarılı bir şekilde tanımayacaktır.

iii

Ekran görüntüsü alırken kayıt bölgesini taşıma (İsteğe bağlı)

En son sürümde, görüntü alırken kayıt bölgesini taşıma fonksiyonu eklenmiştir. Bu kullanışlı fonksiyonlar artık ekran kaydını ekranın bir başka bölgesinden almak için taşıyabilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için temel olarak iki yol mevcuttur.

Birincisi, duraklatma yapmadan bölgeyi taşımaktır. Ancak bunu yapmak için kayıt işleminden önce “Ayarlar” – “Seçenekler” –”Kaydediyor” –”Gelişmiş video seçenekleri”na giderek “Ekran görüntüsü alma sırasında kayıt bölgesini taşımaya izin ver” seçeneğini etkinleştirmelisiniz. Bu ayarı yaptıktan sonra, fare imlecinizi ekran yakalama bölgesinin dört köşesine yerleştirebilirsiniz. Bir başka yol kaydı duraklatmaktır ardından kayıt bölgesinin ortasında bir çarpı işareti göreceksiniz. Bu işareti dilediğiniz bölgeye sürükleyip tıklayabilirsiniz. Bu şekilde yaparsanız ayarlarda her hangi bir değişiklik yapmanıza gerek kalmaz.

görüntü alırken kayıt bölgesini taşıma

iv

Kayıt sırasında ekrana not ekleme (isteğe bağlı)

Apowersoft Ekran Kaydedici Pro kayıt sırasında videoyu düzenlemenize de olanak verir. Videoya çizgiler, oklar, daireler, dikdörtgenler ve metin ekleyebilirsiniz. Düzenleme seçeneklerine erişmek için tek yapmanız gereken doğruca kalem simgesine tıklamaktır ya da önce kaydır duraklatıp ardından düzenleme seçeneklerini kullanabilirsiniz. Eğer resim içinde resim kaydı gerçekleştirmek istiyorsanız, araç çubuğundan web kamerası simgesine tıklayıp kaydın içine web kamerasını dahil edebilirsiniz.

kayıt sırasında ekrana not ekleme

v

Kaydı Bitirme

Kayıt işlemi tamamlanınca, kaydı bitirmek için kırmızı dur butonuna tıklayabilirsiniz. Sonrasında ekran görüntüsü kayıt listesinde görüntülenecek ve yerel sürücünüze otomatik olarak kaydedilecek. Bir ekran görüntüsü oluşturulduğunda bunu dilediğiniz gibi oynatabilir, yeniden adlandırabilir, kaldırabilir, silebilir ya da yükleyebilirsiniz.

kaydı Bitirme

3

Belirli Bir Zaman için Kayıt Görevi Oluşturma

Apowersoft Ekran Kaydedici Pro’da belirli bir zaman için kayıt görevi oluşturma fonksiyonu da vardır. Bu özelliğe erişmek için tek yapmanız gereken ana menünün ortasında yer alan “Ayarlar”a gidip ardından “Görev Programlayıcı”yu seçmektir. Görev ismini, başlangıç zamanını, süresini ve bitiş süresini ayarladıktan sonra kaydedici planlanan göreve göre ekranı otomatik olarak kaydetmeye başlayacaktır.

görevi Oluşturma

4

Ekran Görüntülerini YouTube’a Yükleme

Apowersoft Ekran Kaydedici Pro ekran görüntülerini doğrudan YouTube’a yüklemenize izin verir. Eğer ilk kez kullanıyorsanız, başlangıç ekranında bulunan “Yükle” seçeneğine tıklayıp “Ayarları yükle” seçeneğine gidin. Sonra YouTube hesabınıza kayıtlı eposta adresi ve şifresini girin. “Ayarları yükle”nda “Şifre”nin altındaki bu notun bağlantısına tıklayarak daha az güvenli uygulamaların erişiminin etkinleştirip etkinleştirmediğinizi kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

ayarları yükle

Bu ayarları tamamladıktan sonra, ana ekranda yer alan medya kütüphanesindeki kayıtlı videoya sağ tıklayıp açılan pencereden “Yükle” seçeneğine gidin. Sonrasında video bilgi penceresi görüntülenecek, burada başlığını, tanımını ve etiketlerini yükleme işlemi için girin. Ardından “Tamam” seçeneğine tıklayarak doğrulayın. Yükleme durumunu “Durum”dan kontrol edebilirsiniz. Yüklemenin tamamlanması için birkaç saniye bekleyin.

YouTube'a yükleme

5

Ekran Görüntüsü Alma

Bu özelliklerinin yanı sıra, bu ekran kaydedici PNG, JPG, BMP ve TIFF formatlarında ekran görüntüsü almanıza izin verir. Bu fonksiyonu kullanmak için ana ekranın en üstünde yer alan “Ekran Görüntüsü” butonuna tıklayın. Fareniz kayıt alırmış gibi artı şekline dönecek, istediğiniz bölgeye sürükleyip ardından bırakabilirsiniz.

ekran görüntüsü alma

Ekran görüntüsünü daha canlı hale getirmek için çizgi, ok, bulanıklaştırma, vurgulama, metin ekleme vb. hızlı düzenleme seçeneklerini uygulayabilirsiniz. Bunları bitirdikten sonra, ekran görüntüsünü screenshot.net tarafından verilen ücretsiz depolama alanına yükleyebilir, sosyal ağ siteleri aracılığı ile paylaşabilir ya da doğruca sabit sürücünüze kaydedebilirsiniz.

6

iOS Ekranını Video olarak Kaydetme

Bu kaydedicinin V2.0.9 veya daha sonraki sürümlerinde, iOS ekran kaydetme seçeneği eklenmiştir. Bunu kullanmak için aşağı açılan “Kayıt”/”Başlat” menüsüne gidip buradan “iOS Kaydedici”yi seçin. Bu kaydediciyi indirip yüklemek için sadece bir kaç saniye bekleyin. İşlem bitince bu özelliği nasıl kullanacağınızı öğrenmek için iOS Kaydedici Rehberi‘ne bakabilirsiniz.

iOS kaydedici

7

Videoyu Dönüştürme ve Düzenleme

Ek olarak, ekran kaydedici video/ses dosyalarınız çok çeşitli video/ses formatlarına dönüştürmenize izin veren video düzenleme eklentisini sunar. Böylece tüm bu özelliklerin üstüne videoları kırpabilir, parlaklığını, sesini, canlılığını ayarlayabilir, filigran ve alt yazı ekleyebilirsiniz. Bunu kullanmak için ekran kaydedicinin medya kütüphanesinde yer alan kayıtlardan birine sağ tıklayıp menü içinden “Düzenle” seçeneğine gitmelisiniz. Ya da ana ekranda doğruca “Düzenle” seçeneğine gidip bu düzenleyici indirip yüklemek için bir kaç saniye bekleyebilirsiniz. Ardından bu özelliği nasıl kullanacağınızı öğrenmek için video düzenleme rehberi‘ne bakabilirsiniz.

videoyu dönüştürme

Değerlendirme:4.3 /5( 8 değerlendirmeye göre)Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz!
Gönderen:’de’eEkran Kaydedici, Ekran Kaydedici Pro.En son 18-01-2019 tarihinde güncellendi.

Bir Yorum Yapın

Lütfen adınızı girin!
Lütfen yorum içeriğini girin!

Yorum yap (0)

Hemen şimdi edinin!
APOWERSOFT
Özel
Hediyeler
&
Değerli
İndirimler

Yardımcı olur ve Kaynaklar

 

İlgili Makaleler

Daha fazla bilgi
Apowersoft Unlimited
14+ Apowersoft Ürününü Tek Tıkla Yükleme
new
Destek
Paylaş
Yorumlar
Yorum Yap
En başa dön