AVI Format nedir?

AVI Format nedir?

En son tarafından 18-08-2018 tarihinde güncellendi.

Audio Video Interleaved kelimelerinin kısaltılmışı olan AVI, eş zamanlı oynatma amacıyla ses ve video verisini birleştirir. TV, film ve diğer videoları depolamak için bir taşımalık olarak kullanılır. AVI format Microsoft tarafından 1992’de geliştirilmiş ve günümüzde dosya aktarımı ile video ve ses parçalarının depolanması için yaygın olarak kullanılırlar. Yüksek oranlı uyumluluğu sayesinde, AVI dosyaları sadece Windows sistemlerinde değil Mac, Linux ve Unix gibi diğer büyük platformlarda da kullanılır. Aynı şekilde, VLC Player gibi çoğu ortam oynatıcısı tarafından tanınır.

Dosya Uzantısı: AVI

Kategori: Video Dosyası

Yaygınlık: Yayınlandığından beri yaygın

Geliştirici: Microsoft

1

AVI Dosya Formatının Özellikleri

i

Karakteristiği

AVI, Windows 3.1 yayınlandıktan çok kısa bir sure sonra kullanıma sürüldü. Şu anda, Windows bilgisayarlarda film depolama ve video ile sesi bir araya getirmesinin yanı sıra video ve sesi bir araya getirerek sağlam bir sıkıştırma teknolojisi kullanmasıyla bilinir. AVI video kayıpsız olmasa da, resim ve sesler yüksek kaliteye sadık olarak sıkıştırılır. Diğer dosya formatlarına kıyasla AVI depolama alanında bazen bir DVD kadar çok yer kaplar. Muhtemelen bu nedenle MPEG-4 çıkana kadar ardından MPEG-1 yayınlanmıştır.

ii

Yapı

Bütün bir AVI dosyası üç bölümden oluşabilir. İlki dosya boyutu, çerçeve hızı ve kullanılan sıkıştırma algoritmaları hakkı parametrelerin yer aldığı başlık. İkincisi veri bölümüdür, burası grafik ve ses veri dizilerinin bulunduğu ana bölümdür. Son bölüm ise dosya konumu ve erişim fonksiyonlarına izin verme ile ilgili indeks bölümüdür.

iii

Tür

Aslına bakılırsa, AVU uzun yıllardır kullanılan eski bir formattır ama sıkıştırma teknolojisi sık sık ve devamlı olarak güncellenmektedir bu nedenle. avi dosya isim uzantısına sahip birçok video kullanıma farklı nedenlerle konur. Anca yine de bununla ilgili sıkıntı bazı yeni sürüm ortam oynatıcıları eski türdeki bir kodda sıkıştırılan AVI filmlerini tanıyamaz. Dolayısıyla AVI videosunun ne türe ait olduğunu ve hangi sıkıştırma metodunun kullanıldığını anlamak oldukça önemlidir. Çoğu durumda, bu AVI video türlerinin formatları bize aşinadır.

Kayıpsız/MPEG-1 AVI – Oynatmak için her hangi bir eklentiye ihtiyaç duymaz, genelde düzenleme için kullanılır.

DIVX/XVID AVI – Bir tür MPEG-4 sıkıştırmasıdır. Dosyayı oynatmak için DIVX veya XVID kodlayıcı indirilmesi gereklidir. Film açılışında bir kaç saniye süreyle ekranda DIVX işareti görünür.

DV codec AVI – DV (Dijital Video Format) Panasonic, Sony ve birçok üretici tarafından yayınlanmıştır. Bu format kullanıma girdiğinde çok beğeni toplamıştır. Kullanıcılar dijital vidoyu bilgisayara aktararak düzenleme yapabilir ve yeniden dijital video formatına sokabilirler. Bu tür formatlar her zaman AVI dosyaları olarak kaydedilir ve aynı zamanda DV-AVI format adı da kullanılır.

2

AVI formatlarında Hepsi Bir Arada Çözümler

i

VOB’dan AVI’ye dönüştürme – Diğer formatlarla karşılaştırıldığında, AVI video ve ses parçalarını iyi kalitede tutar. Ek olarak AVI Windows bilgisayarlarlar ve diğer platformlarla uyumlu çalışır. Ancak VOB dosyası sadece özel oynatıcılarla izlenebilir. Düzenleme ve aktarma işlemleri için uygun değildir bu nedenle VOB formatına alternatif olarak çoğu kullanıcı AVI formatını seçer.

ii

MOV’dan AVI’ye dönüştürme – Apple Quick Time filmi olarak bilinen MOV dosyası Apple Inc. tarafından geliştirilen bir video formatıdır. Apple Quick Time’ın varsayılan video format olduğundan Apple kullanıcıları arasında oldukça yaygındır. Aynı zamanda Windows’da da kullanılır. Ancak MOV formatındaki filmler daha aynısının AVI dosyasına göre daha fazla yer kaplar. Bu nedenle birçok kişi MOV dosyalarını AVI formatına dönüştürerek iyi kalitede oynatma ve az yer kaplamasının keyfini çıkarırlar.

iii

SWF formatını AVI’ye dönüştürme – Küçük web formatının kısaltılmışı olan SWF, daha çok animasyon grafikleri videoları ve web seslerini ortaya çıkarmak için yaygın olarak kullanılan bir Adobe Flash dosyasıdır. Dahası çoğu SWF dosyası sadece Adobe Flash Player’da görüntülenir. Çoğu çoklu ortam oynatıcısı SWF videolarını tanımaz ama bu o kadar mühim değil. SWF formatından AVI’ye dönüştürme işlemiyle kısıtlamayı kolayca atlatırsınız.

iv

WMV dosyasını AVI’ye dönüştürme – Windows Media Video anlamına gelen WMV, az yer kaplayan ama iyi kalitede olan video yayınları için hep kullanılır. Ancak kullanım alanı Windows bilgisayarlarla sınırlıdır ve kullanıcılar Windows sistemi olmayan cihazlarda WMV dosyaları oynatamaz. Bu nedenle çoğu kullanıcı WMV dosyalarını AVI filmlerine dönüştürür.

Değerlendirme:4.8 /5( 23 değerlendirmeye göre)Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz!
Gönderen:’de’eVideo dönüştürücü, Video formatını dönüştür.En son 18-08-2018 tarihinde güncellendi.

Bir Yorum Yapın

Lütfen adınızı girin!
Lütfen yorum içeriğini girin!

Yorum yap (0)

Hemen şimdi edinin!
APOWERSOFT
Özel
Hediyeler
&
Değerli
İndirimler
Daha fazla bilgi
Apowersoft Unlimited
14+ Apowersoft Ürününü Tek Tıkla Yükleme
new
Destek
Paylaş
Yorumlar
Yorum Yap
En başa dön