MOV Formatı nedir?


MOV – Tanım

QuickTime oynatıcı tarafından bir dosya formatı olarak görülen MOV, 1998 yılında Apple Inc. tarafından üretilmiş ve geliştirilmiştir. Sıkıştırma için MPEG-4 codeclerini kullanır ve film ve diğer görüntü dosyalarını saklamak için farklı trackler kullanır. Her track genellikle bir ya da daha fazla türde codec ile şifrelenmelidir. Diğer dosyalarla kıyaslandığında, MOV dosyası kaybı yüksek bir sıkıştırma şeklidir ancak buna rağmen farklı medya oynatıcılar ve düzenleme araçlarıyla olan yüksek uyumluluğu sayesinde oldukça kullanılabilirdir. Sadece Macintosh platformuyla uyumlu değildir aynı zamanda Windows PC’ler üzerinde de iyi bir şekilde çalışır. Hatta bazı DVCPRO (Yüksek çözünürlüklü bir DV formatı) dosyaları bile aynı zamanda MOV videolarıdır.

Dosya adı Uzantısı: MOV

Kategori: Video Dosyası

Yaygınlık: Apple kullanıcıları arasında yaygın

Geliştirici: Apple Inc.

MOV hakkında gerçekler

  • MOV özellikle Quick Time Player için yapılmış bir dosya formatıdır, bu da Mac üzerinde mükemmel bir şekilde çalıştığı anlamına gelir.
  • MOV formatı Apple Inc tarafından üretilmiştir. Daha sonra, MOV temeline dayanarak geliştirilen MP4 de uluslararası standart olarak geniş çaplı bir şekilde kullanılmaya.
  • MOV ve MP4, ikisinin de MPEG-4 sıkıştırma kodunu kullanmaları nedeniyle oldukça benzerlerdir bu nedenle Apple QuickTime ortamında birbiri yerine kullanılabilir.
  • MOV, şu anda bilgisayarlar ve uygulamalar tarafından tanınan oldukça yaygın bir formattır ve dosya aktarımı için kullanılmaya uygundur.
  • MOV temel elementleri ayrı ayrı ayarlayabilmesi nedeniyle video düzenleme ve internet üzerinden aktarım için uygundur.
  • MOV çok sayıda tracki birbirinden ayrı şekilde kaydeder. Ayrı ayrı ses ve görüntü kalitesini, resim çözünürlüğünü geliştirebilir, bu da düzenlemeyi kolay bir iş haline getirir.

Avantajlar: MOV dosyası yüksek uyumluluğu ve düşük saklama alanı sayesinde farklı platformlarda oynatılabilir. Mac, Windows, iOS ve Android gibi birçok farklı medya platformunda tanınabilir.

Dezavantajlar: MOV görüntü dosyalarında yüksek kayıplı bir sıkıştırma seçmiştir, bu da görüntü kalitesinin orijinaliyle aynı olamayacağı anlamına gelir. Ayrıca MOV dosyasındaki her track (ses, görüntü, yazı) belirli bir codec kullanılarak şifrelenmiştir. Bir uygulama sadece bahsedilen codeci tanıyabilmesi durumunda kusursuz bir şekilde dosyayı oynatabilir.

1

MOV ile AVI arasındaki farklar

MOV’dan farklı olarak, AVI Microsoft tarafından yayımlanmış eski bir saklama formatıdır. Tam adı Audio Video Interleave’dir, bu da ses ve görüntü tracklarını kayıplı bir sıkıştırma kullanarak bir araya getirmektir. AVI’nin kalitesi o kadar da tatmin edici olmamasına rağmen, bir zamanlar yüksek uyumluluğu nedeniyle çok yaygındı. Şimdi Apple kullanıcılarının günden güne artmasıyla birlikte MOV geniş bir kitle tarafından kabul edilmiştir. Apple cihazlarını kullanmayan insanlara gelindiğinde ise, AVI hala yaygın olarak kullanılan bir video formatıdır. Farklı şirketler tarafından geliştirilmeleri nedeniyle hem MOV hem de AVI avantajlara ve dezavantajlara sahiplerdir. İki format arasındaki kıyaslama şöyledir.

Kalite: İki formatında kayıplı bir sıkıştırma kullanması nedeniyle, dosya bir noktaya kadar kalitesini kaybedecektir. Ancak, MOV MPEG-4 kullanmayı seçerken AVI sıkıştırma için MPEG-2 kullanır. Teknik olarak, aynı videonun iki dosya formatı referans olarak alınırsa, MOV filmlerinin daha iyi kaliteye sahip olabildiğini göreceğiz.

Dosya Boyutu: Gerçekte, MOV sadece ses ve görüntü dosyalarını değil aynı zamanda zaman zaman yazı dosyalarını da içerir. Örneğin 3 dakikalık bir videoya bakarsak, MOV olan 60 MB, AVI olan diğer dosya ise 45 MB’dır. MOV’un daha büyük saklama alanı aldığı açık bir şekilde görülebilir. Aynı zamanda bitrate’lerini de dikkate alabilirz. Eğer parametre daha yüksekse, dosya boyutu daha büyüktür. MOV’un toplam bitratei 2900 kbps iken AVI için olan dosyanın 456 kbps’dir.

Uyumluluk: Henüz yukarıda bahsedildiği gibi Apple kullanıcısı olmayanlar için, AVI hala izleme ve aktarma için kullanılan ana video formatlarından biridir. Diğer yandan iPhone ve Mac gibi Apple cihazlarını tercih eden kullanıcılar arasında, MOV büyük bir destek edinmiştir.

2

MOV Dosyası açabilen programlar

QuickTime playerApple QuickTime Player – MOV’un Apple QuickTime oynatıcı için hazırlanmış olması nedeniyle, kuşkusuz MOV video dosyalarını oynatmak için en uygun video oynatıcıdır.

Windows media playerMicrosoft Windows Media Player – Microsoft Windows Media Player da MOV videolarıyla iyi bir şekilde çalışır. Yani, MOV video dosyalarını başka herhangi bir şey yüklemeden doğrudan Windows üzerinde açabilirsiniz, ancak bu sadece sürüm 10 ve üzerinde çalışmaktadır.

VLC playerVideoLAN VLC Media Player – VideoLAN Project tarafından yayımlanan VLC, hem ses hem de görüntü dosyalarını, diskleri, webcamleri, cihazları ve canlı yayınları destekleyen gülü bir medya oynatıcıdır. Dahası, Mac ve Windows gibi farklı platformlara yüklenebilir, Ayrıca MOV filmleri de bu oynatıcı kullanılarak mükemmel bir şekilde oynatılabilir.

Roxio Creator – Roxio Creator (Eski adı Easy Media Creator) hem Mac hem de Windows için popüler bir multimedya yazılımıdır. Görüntü, ses, resim ve daha fazlasını düzenlemenize olanak tanır.

CyberLink PowerDVD – PowerDVD Ultra HD 4K ve 3D videoları oynatabilen ileri düzeyde bir film ve medya oynatıcıdır, aynı zamanda QuickTime filmlerini oynatmak için de kullanılabilir. Bunun yanında tarama, arama, online paylaşma ve diğer bir çok özelliği destekleyen medya yönetimi araçlarına sahiptir.

3

MOV formatı için Hepsi Bir Arada Çözümler

i

WMV’den MOV’a dönüştürme – Tam adı Windows Media Video olan WMV, video yayınlamak için sıklıkla kullanılır ancak uyumsuzluk sorunları nedeniyle Apple cihazlarına sahip olan kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayamaz. Bunu artık bir sorun olmaktan çıkarmak için kullanıcılar her zaman bunun yerine MOV videolarına dönüştürme eğilimindedir.

ii

AVI’den MOV’a dönüştürme – AVI çoklu ses ve görüntü yayınlamayı destekleyen bir sıkıştırma formatı olarak görülür. Windows bilgisayarlarla iyi çalışır ancak Apple cihaz ve uygulamalarıyla kusursuz bir şekilde çalışmaz. Eğer rahat etmek ve Mac’inizde çalıştırmak istiyorsanız, AVI’yi daha uygun bir formata dönüştürmeniz tavsiye edilir, bu durum için de MOV iyi bir seçimdir.

iii

VOB’da MOV’a dönüştürme – VOB DVD spesifikasyonlarında “Video Object” olarak isimlendirilir. Dijital video, ses ve altyazıları içeren bir DVD-Video sıkıştırma formatıdır. Kullanıcılar sıklıkla iyi kalitesi nedeniyle DVD’ye yazdırırlar. Ancak VOB bazen MOV dosya ile kıyaslandığında daha büyük saklama alanı kaplayabilir. Örneğin, MOV 2 saatlik bir video için sadece 2.4 GB yer kaplarken bu format 4.7 GB kaplar. Bu nedenle saklama alanından tasarruf etmek için, VOB’dan MOV’a dönüştürme etkili bir yoldur.

iv

SWF’den MOV’a dönüştürme – Small web formatın kısaltması olan SWF, hareketlendirilmiş web’e görüntüler, videolar ve sesleri getirmek için yaygın olarak kullanılan bir Adobe Flash dosyası formatıdır. Hatta, bir çok SWF dosyası sadece Adobe Flash Player üzerinde görüntülenebilir. Bir çok kişi tarafından kullanılan QuickTime ya da iPhone gibi taşınabilir cihazlar SWF dosyalarını algılayamazlar. Her durumda SWF’den MOV’a dönüştürme yapmak bu engeli kolaylıkla aşmanıza yardımcı olabilir.

v

MP4’den MOV’a dönüştürme – MPEG-4 olarak da bilinen MP4 video ve ses verilerini saklamak için yaygın olarak kullanılan bir formattır. Teknik olarak, MOV formatı temelinde üretilmiştir. Bu arada MP4 genellikle video dosyalarını İnternet’te paylaşmak için kullanılır. Ancak zaman zaman, internet sitesinden gelen MP4 dosyası iPhone, iPad, iPod vb Apple cihazlarda iyi çalışmayabilir. Apple Inc tarafından geliştirilen varsayılan dosya formatı olarak MOV Apple cihazlarının işletim sistemi için daha uygundur. Eğer bir Mac kullanıcısı iseniz, MP4 yerine MOV oynatma çok daha güvenilir ve stabildir.

Bir Yorum Yapın

Lütfen adınızı girin!
Lütfen yorum içeriğini girin!

Yorum yap (0)

Hemen şimdi edinin!
APOWERSOFT
Özel
Hediyeler
&
Değerli
İndirimler
Daha fazla bilgi
Apowersoft Unlimited
14+ Apowersoft Ürününü Tek Tıkla Yükleme
new
Destek
Paylaş
Yorumlar
Yorum Yap
En başa dön