3GP Formatı nedir?

3GP Formatı nedir?

En son tarafından 18-08-2018 tarihinde güncellendi.

Kısa süre öncesine kadar cep telefonlarında video dosyalarını izlemek büyük bir sorundu. Yavaş internet bağlantısı ve yüklü dosya boyutu akıllı telefonlarda çoklu ortam dosyalarını görüntülemek çok sıkıntılıydı- bu nedenle 3GP dosyası meydana geldi.

3GP Nedir?

3GP ya da bilinen teknik ismiyle 3GPP dosyası, tamamı Third Generation Partnership Project veya 3GPP tarafından geliştirilen çoklu ortam formatına dayanan bir dosya formatıdır. Bu nedenle yaygın olarak kullanılan bu ortam dosyasına 3GP ismi verilmiştir. 3GP (Third Generation Partnership Project) dünya çapındaki farklı telekomünikasyon şirket ve birlikleri arasında oluşturulan bir işbirliği sonucu oluşmuştur. 3GP aynı zamanda insanların 3G etkin akıllı telefonlarında ortam dosyalarını izlerken karşılaştıkları problemlere çözüm olmuştur.

Özellikle cep telefonları için tasarlanan 3GP, MP4 formatının sadeleştirilmiş bir sürümüdür. Daha hantal ve bilgisayar bazlı bir format olan MP4’e kıyasla, 3GP boyut olarak daha küçük olduğu için videoları mobil cihazlarda görüntülemeyi daha kolay hale getirir. 3GP formatı iki çeşittedir. İlki .3gp uzantılı 3GP dosyası, diğeri de .3g2 uzantılı 3G2 formatıdır.

3GP hakkında eğlenceli bilgiler

  • 3GP, cep telefonlarındaki bant aralığı kullanımı ve depolama gereksinimlerini azaltmak için oluşturulmuştur.
  • Bu format 3G telefonlar için oluşturulmuş olsa da, dosyayı görüntülemek için illa ki 3G etkin bir cihaza ihtiyacınız yoktur.
  • 3GP dosyaları GSM tabanlı telefonlar için kullanılırken, 3G2 CDMA- tabanlı telefonlar için kullanılır.
  • Bir 3GP dosyası not defteri veya metin düzenleyiciyle açılabilen bir metin içerir.
  • 3GP formatını el ile başka formata çevirmek mümkün değildir bunun için tam bir dosya format dönüştürme işlemi gereklidir.
  • 2G ve 4G telefonların ikisi de 3GP formatını oynatmayı destekler.

Artıları:

3GP formatının temel avantajı, boyutunun küçük olmasıdır. Bu özellikle akıllı telefonlarında sıklıkla videoları kaydedip izleyen kullanıcıların işine yarar. Küçük bir alan kapladığı için, 3GP formatında video yüklemek veya indirmek dosya boyutuna bağlı olarak sadece saniyeler alır.

Eksileri:

3GP’ler video ve ses akışını tek bir dosyada fazla sıkıştırdığı için, video çözünürlüğü ve benzer şekilde görüntü kalitesi düşer. Diğer formatlara kıyasla kullanıcılar ses kalitesi, ekran çözünürlüğü, oynatma zamanı ve diğer özelliklerle ilgili büyük farklılıklar göreceklerdir.

3GP Destekli Cihazlar

Bahsedildiği gibi, tüm 3G kullanan cep telefonları 3GP dosyalarını destekler. Bu aynı zamanda hem 2G hem de 4G destekli akıllı telefonları da kapsar ama bazı kısıtlamalar vardır. Oynatma için maksimum dosya boyutu cihazda yer alan hafızaya bağlıdır. Fakat bilgisayar ve diz üstü bilgisayarlarda tüm 3GP dosyaları yüklü olan ortam oynatıcısına bağlı olarak görüntülenebilir.

PlayStation da aynı şekilde CD’den alınan ses MPEG-4 AAC ile çözülmeye ayarlı olduğu sürece 3GP’yi destekler,. Dİğer taraftan Nintendo DSi SD kartta kayıtlı dosya olduğu sürece 3GP’yi destekler. 3GP dosyalarını aktarırken, USB bellek ve hafıza kartları gibi çıkarılabilir depolama cihazlarını kullanmanız tavsiye edilir.

3GP Dosyaları Nasıl Oynatılır?

Media playerWindows Media Player – Fabrika ayarıyla gelen Microsoft Media Player, teknik olarak 3GP formatını oynatır. Ancak önce Haali Media Splitter ve FFDShow gibi başka bir yazılım kurmalısınız.

Media player classicMedia Player Classic – bir başka seçenek ücretsiz yazılım Media Player Classic olabilir. 3Gp dosyalarını çalabilen bir önceki yazılımın biraz daha sadeleştirilmiş halidir.

QuickTime playerQuickTime – Mac kullanıcılar, 3GP dosyalarını QuickTime ile açabilirler. Yeni sürümler ekstra kodek yüklenmesine gerek bırakmaz ama eski sürümler için ek kodek yüklenmesi gereklidir.

VLC player logoVLC Media Player – 3GP dosyası çalan bir başka ücretsiz program ise VLC player’dır. Bu program 3GP dosyaları AAC ses dosyalarıyla beraber destekler ama ne yazık ki 3GP’yi AMR ses ile okuyamaz.

3GP Formatı için En İyi Çözümler

i

Her türlü formatı 3GP’ye Dönüştürme

Videoyu 3GP’ye dönüştürme – 3GP olmayan ama yer kazanmak için bu formata dönüştürmek istediğiniz bir video varsa, bu mümkün. Bunu yapması için ücretsiz veya ücretli yazılımları kullanabilirsiniz.

AVI’yi 3GP’ye dönüştürme – AVI çok daha büyük bir dosya format olduğu için, boyutları küçültmek isteyenler bunu 3GP’ye dönüştürebilir. Yalnız video kalitesindeki farkı düşünmelisiniz.

FLV’yi 3GP’ye dönüştürme – FLV, blogspot ve web sitelerinde kullanılan bir internet format olarak bilinir. Eğer 3GP’ye dönüştürmeniz gereken bir FLV dosyanız varsa, dönüştürücünün iki formatı da desteklediğinden emin olmalısınız.

YouTube’u 3G’ye dönüştürme –YouTube’un belli bir video dosya format yoktur ve bu bazen sıkıntı yaratabilir. YouTube videoları doğruca indirebilen bir program bulup 3GP olarak kaydetmelisiniz.

ii

3GP’yi Dilediğiniz Formata Dönüştürün

3GP’den AMV’ye – 3GP ses dosyası içermesine rağmen bunu AMV ya da Anime Music Video’ya dönüştürmek zor olabilir. AMV’ye dönüştürmeyi destekleyen çok fazla program yoktur bu nedenle etkin ve güvenilir bir dönüştürücü bulmalısınız.

3GP’den WMV’ye – Tüm ortam oynatıcılarda yaygın olduğu için 3GP’yi WMV’ye dönüştürebilirsiniz. Bunu yapmak kolaydır ve çoğu dönüştürücüler bu tür bir değişikliği destekler.

3GP’den MP4’e – 3GP dosyalarını oynatıyor ve kalitesini düşük buluyorsanız bunları en sık kullanılan formata dönüştürebilirsiniz. MP4, küçük boyutu ve yüksek kalitesinden dolayı çoklu ortam formatlarının en alası olarak bilinir.

3GP’den MOV’a – Apple kullanıcıları için QuickTime, 3GP formatını desteklese de bazen dosyaları MOV formatında oynatmak en iyisidir. Bunun için güvenilir bir Apple uyumlu dosya dönüştürücüsü kullanarak bozuk dosyalardan kaçınabilirsiniz.

Değerlendirme:4.3 /5( 26 değerlendirmeye göre)Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz!
Gönderen:’de’eVideo dönüştürücü, Video formatını dönüştür.En son 18-08-2018 tarihinde güncellendi.

Bir Yorum Yapın

Lütfen adınızı girin!
Lütfen yorum içeriğini girin!

Yorum yap (0)

Hemen şimdi edinin!
APOWERSOFT
Özel
Hediyeler
&
Değerli
İndirimler
Daha fazla bilgi
Apowersoft Unlimited
14+ Apowersoft Ürününü Tek Tıkla Yükleme
new
Destek
Paylaş
Yorumlar
Yorum Yap
En başa dön