SWF Formatı nedir

SWF Formatı nedir

En son tarafından 18-08-2018 tarihinde güncellendi.

SWF – Tanım

SWF ya da Small Web Format, Macromedia tarafından geliştirilen Shockwave Flash dosya formatının dosya uzantısıdır. Multimedya, vektör tabanlı animasyonlar ve ActionScript’ta yazılan interaktif içerik için kullanılan bu format artık Adobe firmasınındır. Video, vektör tabanlı animasyon ve sesleri webe taşımanın yaygın bir aracıdır. Ayrıca farklı derecelerdeki etkileşim ve fonksiyonların animasyon ve uygulamacığını içerir.

Dosya Uzantısı: SWF

Categorie: Vektör grafik animasyon

Populariteit: Popüler

Ontwikkelaar: Adobe System

SWF Formatının Tasarlanma Amaçları

SWF temel olarak vektör grafikleri ve animasyonlarının web’e kolayca gönderilmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Genel olarak, bannerlarda, reklamlarda, oyun ve videolarda kullanılır. Tasarlanma amaçları aşağıdaki gibidir:

i

Tahmin edilemez bant genişliğine gönderim – SWF , dosya boyutunu azaltmak için bit paketleme gibi teknikler kullanır. Dosyaların Ağ üzerinden sınırlı ve daha yavaş ağ bağlantılarıyla gönderilebilmesi için sıkıştırılır.

ii

Ekranda Görüntüleme – Format asıl olarak ekranda eğlenceli animasyonların görüntülenmesi için oluşturulmuştur. Ara pikselleri, yüksek kalitede her türlü renk formatına hızlı dönüştürme, animasyon ve vektör grafiklerini destekler.

iii

Dosyaların Bağımsız olarak Görüntülenmesi – Dosyalar harici kaynak veya ayarlara gerek kalmadan görüntülenebilir. Mesela bilgisayarınıza belirli bir font olmasa da kullanılan font yine de görüntülenir.

iv

Dosyaları Dönüştürmede Yüksek Hız – Dosyalar yüksek kalitede hızla dönüştürülebilir.

v

Geriye dönük Uyumluluk – Bu format geniş kapsamlıdır ve yeni özelliklerle geliştirilse de eski medya oynatıcılarıyla uyumludur.

SWF Formatıyla İlişkili Dosya Formatları

Bu formatın düzenlenebilir sürümü olan FLA gibi, SWF Format ile ilişkili diğer formatlar mevcuttur. En sık kullanılanlar şöyledir:

FLA – FLA dosya uzantısı grafik, web sayfalarının ses ve video kaynaklarını içeren website yapımı ile ilgili yaygın olarak kullanın bir dosya uzantısıdır. Flash’ın kullanılmasına izin veren SWF format içine dahil edilir ve bununla düzenlenir. Çoğu zaman bir dosya SWF ile sıkıştırılmaya hazır olduğunda, FLA dosyalarına artık erişilemez. Ancak, SWF içinden FLA dosyalarını çıkartmak için ayrıştırıcı araçlar kullanabilirsiniz.

FLV – FLV ya da Flash Video, videoları internet ve web’de gömülü videolar şeklinde göndermek için kapsayıcı bir formattı. FLV dosyaları içinden ses ve videoyu çıkarmak SWF dosyalarında olduğu için buna benzer. Bu dosyayı oynatmak için Adobe Flash Player ya da Flash Player eklentisi gereklidir.

F4A – Bu dosya tam anlamıyla Adobe Flash MP4 ses akış dosyasıdır. iTunes’da M4A dosyaları için Adobe sonek dosyaları içinden bir tek bu ses içerir.

F4V – F4V dosyaları da iTunes’daki M4V dosyalarına benzer. Bu dosya format MP4 formatı bazında geliştirilmiştir. Flash Player 9 Güncellemesi 3 veya üstü bu format dosyasını oynatmak için kullanılır. Bu dosya format, flash video dosyaları için FLV formatının ikincisidir.

XFL – bu format FLA dosyalarının XML tabanlı halidir. Projeniz için en önemli bilgileri içerir.

SWF Formatıyla İlgili Varsayılan Program

Adobe FlashAdobe Flash – Önceden Shockwave Flash ve Macromedia Flasholarak bilinen bu program, vektör grafikler, animasyonlar ve video içeriklerle web sitesi oluşturmak için kullanılan bir programdır. Ayrıca ses ve video yayınını destekler.

Adobe Flash PlayerAdobe Flash Player – Adobe Flash Player, SWF dosyalarını içeren ve Adobe Flash kullanılarak oluşturulan dosyaları web tarayıcılarında oynatmak için kullanılan bir eklentidir. Flash videoları, oyunlar ve farklı senaryolardaki uygulamaları açmak için bilgisayar ve mobil cihaz sürümleri vardır.

SWF format için çözümler

i

Videoları SWF’ye Dönüştürme – SWF formatı, küçük boyutu, iyi kalitesi ve yüksek gönderim hızıyla bilinen bir formattır. Web’deki videoların sektör standartıdır. Video paylaşım sitelerinde ve Facebook gibi sosyal ağlarda insanların yorum yapmaları, takip etmeleri ve beğenmelerine olanak veren flash videolar yüklenip yayınlanabilir. Bu web sitelerinde kişisel ve ilginç olan videolarınızı paylaşmak istiyorsanız bunları SWF formatına dönüştürerek sınırsız bir hızda yüklenmelerini sağlayabilirsiniz.

ii

AVI formatını SWF’ye Dönüştürme – Bir web sayfasına gömülmesi gereken AVI dosyalarınız varsa, bu dosyaları SWF dosyasıyla Flash video haline getirmelisiniz. SWF , ekranda görüntüleme ve internet üzerinden yüksek kalite ve küçük dosya boyutu avantajıyla yükleme yapma için tasarlanmıştır.

iii

Flash Videoları Yakalama – Web sitelerinde flash videolar ve animasyonlar hep kullanılır. Bunları internet bağlantısıyla izleyebilirsiniz ama offline olarak indirmek istediğinizde bunlar her zaman sorun yaratır. Çünkü bazılar kişisel kullanımı engellemek için DRM ile korunmuştur. Böyle durumlarda DRM’I elemek için yapılacak en iyi şey videoları bir ekran kaydedici programla kaydetmektir.

Değerlendirme:4.3 /5( 22 değerlendirmeye göre)Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz!
Gönderen:’de’eVideo dönüştürücü, Video formatını dönüştür.En son 18-08-2018 tarihinde güncellendi.

Bir Yorum Yapın

Lütfen adınızı girin!
Lütfen yorum içeriğini girin!

Yorum yap (0)

Hemen şimdi edinin!
APOWERSOFT
Özel
Hediyeler
&
Değerli
İndirimler
Daha fazla bilgi
Apowersoft Unlimited
14+ Apowersoft Ürününü Tek Tıkla Yükleme
new
Destek
Paylaş
Yorumlar
Yorum Yap
En başa dön