MP4 Format nedir?

MP4 Format nedir?

En son tarafından 18-08-2018 tarihinde güncellendi.

MP4- Tanım

MPEG-4 Part 14 ve MPEG-4 AVC (Gelişmiş Video Kodlama) olarak daha az bilinen adıyla MP4, dijital ses ve MPEG tarafından tanımlı videonun bileşeninin yanı sıra durağan resimler ve alt yazılar gibi diğer verilen tek bir dosyada tutulmasına izin veren kapsayıcı bir formattır. Çoklu ortam dosyalarını karşılıklı değiştirme, yönetme ve düzeltme amaçları için senkronize medya bilgisini içermek üzere oluşturulmuş esnek bir formattır.

MP4 dosyaları internette yayınlanabilir bu nedenle bu alanda Flash videolar piyasada olsa da birçok video web sitesinde ses ve video yayınlarını depolamak için kullanılan yaygın bir formattır. Bunun sebebi MP4’ün dakikada 4MB sıkıştırma oranıyla DVD’ye eş değerde yüksek kalite çıktı sunabilmesidir. Mevcut halde, bu dosya format akıllı cihazların %90’ından fazlasında kabul görmektedir.

Dosya adı Uzantısı: MPEG-4 Part 14/MP4

Kategori: Multimedya Dosyası

Standart: ISO/IEC 14496-14

Geliştirici: ISO

MP4- Özellikler

  • MP4 formatı Apple’ın MOV kapsayıcı formatıyla eştir. Uluslararası Standartlaştırma Birliği MPEG-4 formatının 2001’de piyasaya sürülen MOV dosya özelliklerinin temeliyle oluşturulduğunu ancak diğer MPEG-4 özellikleri ve IOD (Initial Object Descriptors- Başlangıç Nesne Tanımlayıcıları) için destek verdiğini kabul etmiştir.
  • MPEG-4 Part 14 dosyalarının standart uzantısı MP4’tür fakat MPEG-4 dosyaları genelde “MP4 ailesi”nde var olan diğer uzantılar M4A ve M4P’dir.Şifrelenmemiş sadece ses yayınları olan MPEG-4 dosyalar M4A uzantısını, iTunes Store üzerinden satılan FairPlay DRM tarafından şifreli sesler de M4P uzantısını kullanır.
  • Çoğu kapsayıcı formattan farklı olarak MP4 alt yazı, durağan resim, nesne tanımlayıcılar ve sahne tanımlayıcılar dahil diğer verileri depolayabilir.

MP4 – Avantajları

  • MP4 dosya format orijinal DVD video kalitesine yakın bir çıktı kalitesi sunar. Bu türdeki videolar web sitelerinden geniş bantlı yüksek hızlı bağlantıyla hızlıca ve kolayca indirilebilir.
  • Daha önce bahsedildiği gibi, MP4 internet üzerinden yayına izin verir yani içeriğin gerçek zamanlı görüntülenebildiği anlamını taşır. Çoğu web sitesi web üzerinden kısa iş reklamları ve tanıtımları sayfalara koymak için MP4 teknolojisini kullanmaktadır.
  • MP4’ün geniş donanım desteği vardır. Standart video format olarak modern dijital cihazlar ve aletlerde kolayca kullanılabilir.
  • MP4 teknolojisi genişleyebilir. “MP4 ailesi” ne dahil edilebilir yeni teknoloiler için temel oluşturmak üzere adapte edilebilir.

MOV & MP4 – Farklılıkları

Hem MP4 hem MOV formatları genellikle video dosyaların kaydetmek için kullanılan kapsayıcılardır. MOV format Apple Inc. tarafından QuickTime filmleri format olarak geliştirilmiştir. MOV’un günlük kullanımdaki avantajlarına örnek olarak daha iyi video kalitesi sunma, gelişmiş ses ve resim kalitesi verme sayılabilir ancak mülki doğasından dolayı engel teşkil eder. MoV dosya türüne dayanan MP4 format ve bunların özellikleri önce birbirinin aynı olsa da daha sonradan multimedya endüstrisinde standart format olarak geliştirilmiştir.

Her ikisi de very sıkıştırmak için MPEG-4 formatn kullandığı için Apple çevresinde en çok birbirleri yerine konabilen formatlardır. MOV’dan MP4’e ve tersine dosya dönüştürmek için videoyu yeniden kodlayama gerek yoktur. Fakat dönüştürmeyi Apple olmayan bir sistem üzerinde yapacaksanız o zaman daha çok problemle karşılaşabilirsiniz. MP4, endüstri standartı haline geldiği için Apple’ın MOV’undan farklı platformlarda daha büyük destek görmektedir. İnsanlar MOV’a kıyasla MP4’ün daha geniş uyumluluğu olduğunu fark etmektedir.

Özet

  • Hem MOV hem de MP4 dosya formatı multimedya dosyalarını depolamaya yaran kapsayıcı bir formattır.
  • MP4’ün gelişimi MOV formatın temeline dayanır.
  • MP4 standart dosya formatıdır ve MOV’dan daha çok uyumluluk gösterir.

MP4 dosyalarından nasıl faydalanabiliriz?

i

SWF ‘den MP4 ‘e – Küçük Web Format anlamına gelen SWF, Macromedia tarafından kullanıcıların web’den animasyonlu vektör grafikleri ve multimedya izlemelerine yardımcı olmak üzere oluşturulan bir Adobe Flash dosya formatıdır. Ancak iPhone, iPad, iPod, Xbox, PSP, QuickTime, Windows Media Player dahil çoğu oynatıcı ve cihaz SWF formatını mevcut sistemlerinde oynatamaz. SWF dosyaların, sıkıntı yaşamadan oynatmak için MP4’e dönüştürme tavsiye edilir.

ii

ISO’dan MP4’e – ISO aslında standart bir CD’de çok sayıda bulunan VOB video dosyasını içeren bir resim formatıdır. ISO dosyaları, video dosyası olmadığı için medya oynatıcıları tarafından çalıştırılamaz. ISO dosyalarını akıllı telefonunuzda, tablet veya diz üstü bilgisayarınızda izlemeyi planlıyorsanız uygun bir araçla MP4 dosyasına dönüştürmelisiniz.

iii

TS’ten MP4’e – TS (Yayın Taşıma) dosya aktarım ve veri depolama için MPEG-2 teknolojisini kullanan standart bir formattır. Genelde HDTV gibi yayın sistemlerinde kullanılır, ayrıca DVD’lerde video depolama için kullanılan video yayın dosya formatıdır. Videoları TS formatında ve daha çok oynatıcı ile elde tutulan cihazlarda izlemek için MP4 formatına dönüştürmek bunları güzelce izlemek için harika bir yoldur.

iv

ASF’den MP4’e – Tam adı Gelişmiş Yayın Formatı olan ASF, Microsoft Corporation tarafından medya yayını için özel olarak oluşturulmuştur. Windows Media Audio ve Media Video, ASF dosyasında yer alan iki yaygın dosyadır. Bu tür dosyalar MP3 dosyalarında başlık, albüm, sanatçı ve tür bilgilerini tutan ID3 etiketlerini ve video parçasının metaverisini depolayabilir. Internette bulduğunuz ASF dosyalarını cep telefonlarında çalmak isterseniz, MP4’e dönüştürmeniz tavsiye edilir.

Değerlendirme:4.5 /5( 26 değerlendirmeye göre)Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz!
Gönderen:’de’eVideo dönüştürücü, Video formatını dönüştür.En son 18-08-2018 tarihinde güncellendi.

Bir Yorum Yapın

Lütfen adınızı girin!
Lütfen yorum içeriğini girin!

Yorum yap (0)

Hemen şimdi edinin!
APOWERSOFT
Özel
Hediyeler
&
Değerli
İndirimler
Daha fazla bilgi
Apowersoft Unlimited
14+ Apowersoft Ürününü Tek Tıkla Yükleme
new
Destek
Paylaş
Yorumlar
Yorum Yap
En başa dön