M4V format nedir?

M4V format nedir?

En son tarafından 18-08-2018 tarihinde güncellendi.

M4V – Tanım

M4V, Apple Inc. tarafından iTunes Store’da tüm filmler, müzik videoları ve TV dizileri dahil satın alınan videolar için geliştirilmeden önce sıradan insanlar tarafından pek bilinmeyen kapsayıcı bir video formatıydı. Gerçekte M4V format bazı M4V dosyalarının Apple’ın FairPlay DRM kopya koruma tarafından korunması şartı dışında birçok yönden MP4 formatına benzemektedir. Korunan M4V dosyasının oynatma yetki verilen (iTunes kullanarak) bilgisayarlarda videonun satın alındığı hesapla sınırlıdır. Korunmayan M4V dosyaları içinse, dosya uzantısını elle M4V’den daha yaygın olan MP4’e değiştirmek diğer medya oynatıcıları tarafından tanınmasını ve oynatılmasını sağlar.

Dosya adı uzantısı: M4V

Medya türü: Video Dosyası

Geliştirildiği Kaynak: iTunes video formatı

Geliştirici: Apple Inc.

M4V formatın belirli kullanımı

Apple M4V formatını, iTunes Store’daki videolar için oluşturmuştur. Bu format yaygın olarak iPhone, iPod, Apple TV gibi Apple ürünlerinde ve PlayStation Portable vb. diğerlerinde kullanılır. DRM kopya teknolojisiyle şifrelenmiş olduğu için video içeriğinin ticari amaçlarla kullanılmasını engeller ve kullanıcıları dosyaları iTunes Store’dan satın almaları için teşvik eder.

M4V ile MP4 arasındaki farklar

M4V ve MP4 H.264 MPEG-4 formatlarıdır. İkisi de birbirinin aynıdır ve temel olarak yüksek kalite ile makul dosya boyutu arasındaki kurdukları denge için ünlenmişlerdir. Birbirlerinden yine de ufak çapta farklılaşan bazı özellikleri vardır.

Amaçları: M4V özellikle Apple cihaz ve programları için tasarlanmıştır. Cihazlardan programlara kadar Apple ürünlerine giderek artan ilgi M4V’yi giderek daha çok medya oynatıcısı tarafından kabul görmeye zorlamıştır. MP4 önceki MPEG versiyonlarının tüm değerli özelliklerini alarak online kullanımda pratik bir yol sunmuştur. Ortalama internet kullanıcıları için çok daha hızlı yükleme hızı, yüksek kaliteli medya yayını sunmaktadır.

Özellikleri: M4V format Apple iTunes Store’daki filmler, müzik videoları ve TV programları gibi video dosyalarının şifrelemek için kullanılır. Apple’ın FairPlay DRM telif korumasıyla korunmaktadır. MP4 formatı çok daha fazla yaygınlıkla video, ses, altyazı ve durağan resimleri depolamak için kullanılır. Profesyonel kopya koruması bu formatı internet üzerinde video yayını için popüler kılmaz. Neredeyse tüm medya oynatıcıları ve cihazları MP4 formatını destekler.

M4V dosyalarını açan programlar

iTunesiTunes – Apple iTunes, iTunes Store’daki M4V video dosyalarını açmak için varsayılan programdır. Ayrıca DRM kopya koruması altındaysa bilgisayara M4V videolarını oynatma yetkisi veren araç olarak da kullanılır.

QuickTimeQuickTime Player – M4V dosyaları QuickTime Player’la da açılıp oynatılabilir ancak FairPlay DRM ile korunan dosyalar AVC Medya dosyası olarak tanımlanır.

vlcVLC media player – VLC, çok çeşitli medya dosyalarını oynatabilen kuvvetli bir medya oynatıcısıdır. Korunmayan M4V dosyaları bu programla açılabilir fakat korunan M4V videolarını VLC’de açmak isterseniz öncelikle DRM’yi kaldırmanız gerekir.

Video DönüştürücüVideo DönüştürücüVideo Dönüştürücü aslında yazılımın içindeki medya oynatıcısına gömülü bir dönüştürücü programdır. Korunmayan M4V dosyaları dahil çok fazla sayıda video ve ses dosyasını oynatabilir.

M4V dosya formatıyla ilgili çözümler

i

MP4’den M4V’ye dönüştürme – MP4 neredeyse tüm medya oynatıcıları ve cihazları tarafından evrensel olarak kabul edilen kapsayıcı bir dosya formatıdır. Bazen MP4 filmlerini iTunes’la iPad/iPod’a aktarırken videonun bu iPad/iPod’da oynatılamayacağıyla ilgili bir hata mesajı alırız. Bunun sebebi MP4 formattaki video verisinin farklı kodeklerle şifresinin okunamamasıdır. Eğer kodek cihazlarla uyumlu değilse, oynatılamaz. Bu nedenle MP4’den M4V’ye dönüştürücü kullanarak yardım almalısınız.

ii

AVI’den M4V’ye dönüştürme – Apple’ın ürünlerinde bundan sonra AVI formatına destek vereceğini duyurmasına rağmen, bu dosyaları oynatma eğer AVI dosyası Motion JPEG (M-JPEG) standardıyla uyumlu değilse hala sorun çıkarmaktadır. iPod, iPad ya da iPhone’da AVI dosyalarının keyfini çıkarmak için bunları AVI’den M4V formatına dönüştürmeliyiz.

iii

WMV’den to M4V’ye dönüştürme – Though a lot of media players and devices are able to play files in WMV format, this file format cannot be read in iPod. If you intend to watch WMV movies in your iPod, converting them to M4V format is a nice option since it is an iPod-friendly file format.

Değerlendirme:4.8 /5( 21 değerlendirmeye göre)Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz!
Gönderen:’de’eVideo dönüştürücü, Video formatını dönüştür.En son 18-08-2018 tarihinde güncellendi.

Bir Yorum Yapın

Lütfen adınızı girin!
Lütfen yorum içeriğini girin!

Yorum yap (0)

Hemen şimdi edinin!
APOWERSOFT
Özel
Hediyeler
&
Değerli
İndirimler
Daha fazla bilgi
Apowersoft Unlimited
14+ Apowersoft Ürününü Tek Tıkla Yükleme
new
Destek
Paylaş
Yorumlar
Yorum Yap
En başa dön