MP3’ler WMA’ya nasıl dönüştürülür?

MP3’ler WMA’ya nasıl dönüştürülür?

En son tarafından 21-07-2015 tarihinde güncellendi.

Ses çalma veya depolama için MP3 formatı çok yaygın olarak kullanılır. Günlük hayatta duyduğumuz müziklerin çoğu MP3 formatında sıkıştırılmıştır. Walkman, cep telefonları, tabletler gibi neredeyse tüm elektronik ürünler MP3 dosyalarını çalabilirler. Sesi aktaran verilerin miktarını azaltmak için tasarlanmış kayıplı veri sıkıştırma formunu kullanır. WMA ise, göreceli olarak daha yüksek ses kalitesini daha az yer kaplayarak sunan bir ses formatıdır.

Birçok kişiye göre MP3 WMA’ya göre düşük bit hızında ve daha düşük kaliteye sahiptir. Teorik olarak bit hızı (birim zamanda aktarılan veya işlenen bit sayısıdır, bir ses veya video dosyasının kalitesini tanımlamak için kullanılır) 128k’dan düşük olduğunda WMA, MP3’ten çok daha iyi ses kalitesi sunar. Dahası, MP3 WMA’dan biraz daha fazla yer tutar. Bu nedenle eğer bilgisayarınızda az sürücü alanı varsa MP3 kullanmak iyi bir seçim değildir. Ek olarak, WMA Microsoft tarafından geliştirildiği için Windows platformuyla uyumludur. Eğer müzik dinlerken Windows Media Player programını kullanıyorsanız WMA formatını tercih etmeniz daha isabetlidir. Bu durumlarda, kullanıcılar MP3’ü WMA formatına dönüştürmek isteyebilirler. Bu bilgilerden sonra, bu yazıda size yardımcı olacak çözümleri sunmak isteriz.

MP3’ten WMA’ya Dönüştürmenin İki Yolu

1

Birinci Yol: Ücretsiz Online Dönüştürücü Kullanma

En çok tavsiye edilen online MP3 WMA dönüştürücüsü Apowersoft Ücretsiz Online Video Ses Dönüştürücü. Bu, hem Windows hem de Mac sistemlerinde çalışan bir web sitesi hizmetidir. Bilgisayarınıza her hangi bir uygulama kurmanıza gerek yoktur. Ancak önce en yeni Java eklenticiğini çalıştırarak dönüştürme işlemini başlatmanız gerekir. Henüz bu güncellemeyi yapmadıysanız lütfen indirme ve yükleme sayfasında ekrana çıkacak olan ipuçlarını takip edin. Bundan sonra, aşağıdaki açıklamaları okuyun.

  1. Dönüştürmek istediğiniz MP3 dosyasını seçin.
  2. Çıktı formatını WMA olarak seçtikten sonra, bit hızını, kanalları ve örnek hızı ihtiyacınıza göre belirleyin.
  3. “Dönüştür” butonunu tıklayın böylece işlem başlayacaktır. Bittiğinde ise, WMA dosyası bilgisayarınıza otomatik olarak kaydedilecektir.

WMA formatını MP3 e çevirme

Ancak dikkat etmeniz gereken bazı sınırlamalar mevcuttur. Öncellikle, online bir hizmet olarak göreceli olarak hızlı bir ağ bağlantısına ihtiyaç duyar. Ağ bağlantınız yavaşsa bu hizmeti MP3 WMA dönüştürme için kullanmak uygun olmayacak ve hatta sinir bozucu bir hal alacaktır. İkinci olarak, eğer dosya boyutu büyükse işlem oldukça fazla zaman alacaktır. Ayrıca bazı kullanıcılar siteye yükledikleri dosyalarının kaydedildiğine ve dolayısıyla bir şekilde sızdırılacağına dair endişe duymaktadır.

Sonuç olarak eğer bahsedilen durumlardan biriyle karşı karşıyaysanız bu hizmetin masaüstü sürümünü kullanmanızı tavsiye ederiz.

2

İkinci Yöntem: use Apowersoft Video Dönüştürücü

Apowersoft Video Dönüştürücü, video, ses ve hatta resim formatlarını dönüştürmek için tasarlanmış güçlü ve çok fonksiyonlu bir programdır. Program, MP3 dosyalarını WMA formatına dönüştürmek için de kullanılır. Bu programla MP3 kaynağını WMA sesine dönüştürmek sadece saniyelerinizi alır, diğer dönüştürücülere göre oldukça hızlıdır. Dahası, elinizde dönüştürmeniz gereken çok sayıda MP3 dosyası olduğunda, 40’ın üzerinde farklı dosyayı aynı anda dönüştürerek zamandan ve sıkıntıdan tasarruf etmenizi sağlar. Son olarak, dönüştürme işleminden sonra ses kalitesi en yüksek seviyededir. Yöntem aşağıdaki şekilde gerçekleştirilir:

  • Bu aracı bilgisayarınıza indirip kurun.
  • Indir

  • Kurulumdan sonra, programı başlatın ve MP3 dosya(lar)ını ana ekrana aktarın, aynı anda birden fazla MP3 ekleyebilirsiniz.
  • “Profil” alanında çıktı formatını aşağı açılan listeden WMA olarak seçin. WMA dosyalarının kayıt yerini de yine “Çıktı” alanından belirleyebilirsiniz.
  • “Dönüştür” butonuna tıklayarak işlemi başlatın. Bittiğinde, WMA dosyaları belirttiğiniz klasörün içine kaydedilecektir.

MP3 WMA dönüştürücü

Ek olarak, bu programla düzenleme işlemi de yapabilirsiniz. Mesela, birkaç ses dosyasını bir dosya haline getirebilir, asıl dosyalardan bir ya da daha fazla parçayı kesip kaydedebilir, beğenmediğiniz bölümü silebilirsiniz.

Sonuç

Bu yazıda size MP3 WMA dönüştürücülerden en basit iki tanesini tanıttık. İhtiyacınıza göre seçiminizi yapabilirsiniz. Eper sadece birkaç MP3 dosyasını dönüştürmeniz veya bir kaç defa dönüştürme işlemine başvurmanız gerekiyorsa online dönüştürme tavsiye edilir. Aksi halde, yani dönüştürme işlemine sık sık başvuracaksanız, internet bağlantınız yoksa, dosyalarınızla ilgili güvenlik endişeleriniz varsa masaüstü sürümünü kullanmak en iyi çözüm olacaktır.

Değerlendirme:4.8 /5( 8 değerlendirmeye göre)Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz!
Gönderen:’de’eSes Dönüştürücü.En son 21-07-2015 tarihinde güncellendi.

Bir Yorum Yapın

Lütfen adınızı girin!
Lütfen yorum içeriğini girin!

Yorum yap (0)

Hemen şimdi edinin!
APOWERSOFT
Özel
Hediyeler
&
Değerli
İndirimler
Daha fazla bilgi
Apowersoft Unlimited
14+ Apowersoft Ürününü Tek Tıkla Yükleme
new
Destek
Paylaş
Yorumlar
Yorum Yap
En başa dön