AC3 formatı nedir?

AC3 formatı nedir?

En son tarafından 26-10-2015 tarihinde güncellendi.

AC3- Tanım

AC3, Ses Kodlama 3’ün kısaltılmışıdır. Bu dosya uzantısı surround ses dosyaları içindir. 1987 yılında DVD, Blue-ray oynatıcı, HDTV programlama ve ev sineması sistemlerinde kullanılmak üzere Dolby Laboratories’de yaratılmıştır. AC3 formatı 6 gizli ses kanalından oluşur. En sık kullanılan 5 kanal, normal aralık hoparlörlerine(20- 20.000 Hz arası) ve 1 kanal subwoofer etkisi için düşük frekansa ayrılmıştır. Sol ön, sağ ön, merkez, sol arka, sağ arka ve 1 ultra düşük parçadan oluşan bi sisteme 5.1 denir, bu ticari ve ev sinemalarında kullanılan standart surround ses sistemidir.

Dosya uzantısı: AC3

Kategori: Ses Dosyası

Yaygınlık: Ev sineması severler arasında yaygındır

Geliştiren: Dolby Laboratories

AC3 hakkında gerçekler

  • AC3 20-20.000 Hz arasındaki ses frekanslarında çalışır bu da insanın ses duyma frekans aralığıdır. Yani AC3, insan kulağı için eşsiz ayrıntılı ve farklı ses efektleri yaratır.
  • Çoğu HDTV programı AC3 formatını standart ses format olarak kabul eder. HD sinyal televizyon yayını ile birleşince özellikle sesin gerçekçi bir etkiyle çıkmasını sağlar.
  • Önceden AC3 yerinde Dolby Pro Logic 4.0 şirketin standart formatı olarak kullanılıyordu. Dolby Pro Logic 4.0 80’lerde piyasada bulunan bir çok VHS kasetinde bulunur.
  • DVD’lerdeki AC3 ses formatı 640kbps’a ve örnek oranı 48kHz’e kadardır.

Artıları: AC3 sektörde DVD medya ve DTV için standart olarak Kabul görür. Hemen hemen tüm DVD parçaları AAC formatında yer alır. AC3, çok fazla sıkıştırılmıştır ve dosya boyutu küçüktür ama ses orijinal DVD sesine sadık korunur. AC3 AVI ve MPEG gibi video dosya türlerine dönüştürülebilir böylece bunları ortam oynatıcılarında açtığınız zaman da 5.1 Dolby Digital Surround sesi etkisi devam eder.

Eksileri: AC3 DVD’lerde yaygın olarak kullanılır fakat diğer yerlerde kullanımı yok denecek kadar azdır. AC3, 7.1 kanalını desteklese de ses CD’lerine gelince sadece 448 kbps ile sınırlı maksimum 5.1 kanalını destekler.

AC3 , AAC kıyası

AAC ya da Advanced Audio Coding (Gelişmiş Ses Kodlama) AC3’ten çok farklıdır. AAC, kayıpsız dijital bir ses formatıdır, aynı dosya boyutuyla ses kalitesine daha sadık olduğu için MP3’ün yerine geçecek format olarak tanıtılmıştır. AAC formatı AC3 formatına göre ses kalitesini daha iyi korur. Aynı bit hızıyla özellikle de düşük olanlarda daha iyi bir ses kalitesi oluşturur. AC3 ve AAC arasında detaylı kıyası aşağıda bulabilirsiniz.

Geçmiş:

  • AC3 Dolby Laboratories tarafından geliştirilmiştir ve asıl ismi Dolby Stereo Digital olarak belirlenmiştir. Bu isim 1994 yılına kadar kullanılmıştır. Bu format 1997 yılından bu yana Moving Picture Experts Group tarafından uluslararası standart olarak kabul görmektedir.
  • AAC AT&T Bell Laboratories, Dolby Laboratories, Sony Cooperation, Nokia ve Fraunhofer IIS işbirliğiyle geliştirilmiştir. 1997 yılında Moving Picture Experts Group AAC’yi uluslar arası standart olarak Kabul etmiştir.

Kalite:

  • AC3 dosya formatı, toplamda saniyede 384 kilobit bit hızı sağlayan 6 kanallı bir surround ses sistemidir. AC3 formatlı bir parçadan tam verim almanız için Dolby Digital’I destekleyen güçlendirilmiş bir ses sistemi kullanmanız gerekir.
  • AAC az yer kullanarak yüksek boyutlu ses bilgilerini depolar. Sesin orjinaline AC3’ten daha yakın bir kalite sağlar. Örnek frekans aralığı 8-96 kHz arasındadır böylece ses dosyaları düşük bit hızlarında dizgilendiğinde ses kalitesi AC3’ten daha iyidir.

Uyumluluk:

  • AC3 DVD, Blu-ray, HDTV programları ve oyun konsollarında standart ses olarak yaygın kullanılır.
  • Apple, iTunes ve iPod için AAC’yi 2003 yılından bu yana varsayılan format olarak kullanmaktadır. Cihaz ve oynatıcıların büyük çoğunluğu AAC formatını destekler. Araba sistemlerinin çoğunda AAC formatını kullanılır.

AC3 dosyalarını oynatabilen programlar

VLCVLC Media Player – VLC media player VideoLAN projesi tarafından yapılmıştır. Windows, Mac, Linux, Unix, iOS ve Android gibi birçok farklı platformda çalışan ve tüm ses ve video formatlarını destekleyen kapsamlı bir medya oynatıcısıdır.

KMPKMPlayer – Tam ismi K-Multimedia Player’dır. Windows işletim sisteminde bulunur. AC3 formatı. Dahil bir çok dosya türünü çalabilir. KMPlayer Koreli bir video yayın şirketi olan Pandora TV tarafından Ağustos 2007 yılında satın alınmıştır.

NERONero Multimedia Suite – Nero AG bu yazılımı Microsoft Windows için geliştirmiştir. Bu programa disk yazma ve kopyalama için kullanılan Nero Burning ROM dahildir. Video düzenleme ve video disk oluşturmak için Nero Video, veri kurtarma için Nero RescueAgent ve diğer ücretsiz uygulamalar da bu yazılımın içinde yer alır.

XineXine – Project tarafından geliştirilen, Xine Unix benzeri sistemlerde kullanılan bir multimedia oynatma motorudur. Ses ve video yayınlarının senkronizasyonunu el ile düzeltme gibi harika bir özellik sunar.

AllplayerALLPlayer – ALLPlayer film oynatma sırasında eş alt yazıları okuma fonksiyonuyla ünlü Polonyalı ücretsiz bir medya oynatıcısıdır. ALLPLayer’da bulundan dahili Ekolayzır çeşitli ses ayarları ile birlikte (pop, rock, techno müzik vs.) geldiği için sinema etkisi yaratır.

AC3 dosya format çözümlerinin tamamı

AAC formatını AC3’e dönüştürme – AAC, genelde MP4 ve MKV format kapsayıcılarında yaygın olarak kullanılan bir ses formatıdır. Çoğu medya oynatıcısı AAC ses parçalarını içeren MP4/MKV dosyalarını oynatabilir. Eğer MP4 ya da MKV filmlerini sinema benzeri ses efektleriyle evinizin rahatlığında izlemek istiyorsanız, dosyaları AAC’den AC3’e dönüştürmeniz gerekir.

DTS formatını AC3 ‘e dönüştürme– DTS(Digital Theater System) ve AC3 (Dolby Digital) yagın olarak çok kanallı yüksek netlikteki sesler için sinema ve ev sistemlerinde kullanılan iki farklı ses kodeğidir. Pratikte, DTS DVD’ye AC3’ten sonra adapte edilmiştir ve bu formattaki dosyaları tüm oynatıcılar çalamaz. AC3 DVD’lerin standart ses formatıdır. DTS sesine tüm DVD oynatıcılarda erişmek için DTS formatını AC3’e dönüştürmek gerekir.

Değerlendirme:4.8 /5( 20 değerlendirmeye göre)Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz!
Gönderen:’de’eSes Dönüştürücü.En son 26-10-2015 tarihinde güncellendi.

Bir Yorum Yapın

Lütfen adınızı girin!
Lütfen yorum içeriğini girin!

Yorum yap (0)

Hemen şimdi edinin!
APOWERSOFT
Özel
Hediyeler
&
Değerli
İndirimler
Daha fazla bilgi
Apowersoft Unlimited
14+ Apowersoft Ürününü Tek Tıkla Yükleme
new
Destek
Paylaş
Yorumlar
Yorum Yap
En başa dön