MKV Format Nedir?

MKV Format Nedir?

En son tarafından 18-08-2018 tarihinde güncellendi.

Daha az bilinen adı Matroska Video olan MKV, geniş aralığa yayılan videoları, sesleri ve alt yazı parçalarını tek bir dosyada tutabilen ücretsiz ve standart bir kapsayıcı formattır. Bu dosya türü, 1992 yılında Rusya’da geliştirilmiştir. Matroska kurucusu Steve Lhomme’ın yanı sıra bir grup programcı geliştirilmesinde katkı vermiştir. Matroska ismi Rusça’daki Matruşka bebekleri anlamına gelen “matryosha” kelimesinden türemiştir. AVI, MP4 or ASF (Advanced Systems Format – Gelişmiş Sistem Formatı) gibi diğer kapsayıcılara benzer olarak multimedya içeriklerini depolama düşüncesiyle oluşturulmuştur farkı ise ayrıntılarının tamamen açık olmasıdır.

Dosya Uzantı İsmi: MKV

Kategori: Video Dosyası

Yaygınlık: Film severler arasında çok yaygındır

Geliştirici: Steve Lhomme

MKV Formatının Teknik Detayları

  • Bu dosya format MCF (Multimedya Container Format – Multimedya Kapsayıcı Formatı) isimli bir projeden türemiştir. Bu, videoları, sesleri ve alt yazıları tek bir dosyada tutabilen açık bir medya kapsayıcısı olarak oluşturulan ilk projedir.
  • Matroska dosyasının tipik olarak dört farklı dosya için dört serisi bulunur. Bunlar ses dosyaları için MKA, alt yazı dosyaları için MKS, derinlikli 3D videoları için MK3D ve ses ile alt yazılı videolar için MKV’dir.
  • MKV ses veya video sıkıştırma kodeği değildir ancak farklı ses, video ve alt yazı dosyalarını tek bir dosyada kaydedebilen bir formattır. Kullanıcılar aynı zamanda tam bir filmi veya CD’yi kaydetmek için kullanabilirler.
  • Bir açık kaynak öğesi olarak, herkese açık orijinal verileri tanımlayan teknik bilgiler kişi hatta ürünlerini destekleme amacı güden ticari gruplar tarafından açık şekilde kullanılabilir.
  • MKV hata dirençlidir. Dosya bozuk olsa bile oynatmaya devam edebilir.

MKV ve HEVC MKV Karşılaştırması

Şimdiye kadar yazdıklarımızla MKV’nin farklı türdeki kodekleri kapsadığını gördük, bunlardan en yaygını H.264 veya AVC’dir. MKV’nin kapsadığı diğer bir video kodu ise H.264’ten sonra gelen H.265 veya High Efficiency Video Coding -HEVC (Yüksek Verimli Video Kodlama)’dir. Bunların karşılaştırmasını yapmadan önce H.264/AVC ile H.265/HEVC arasındaki farka bakalım.

i

H.264 ve H.265: H.264 veya AVC, an itibariyle video sıkıştırma işlemi için yaygın formattır. YouTube ve Vimeo gibi video yayın sitelerinde, Blu-ray disklerinde ve hatta kablo ve uydudaki HDTV yayınlarında yaygın olarak kullanılır. HVEC bu alanda, Ultra HD videoların yanı sıra 4K ve 2K videoların web akış ve yayınını desteklediği için daha iyidir. H.264 4K ve 59.94 fps’ye kadar uyumludur, HVEC ise 8K ve 300fps’yi destekler.

ii

H.264 MKV HEVC MKV Karşılaştırması: HVEC MKV, HEVC kodekli MKV dosyalarıdır. HEVC formatıyla kodlanmış MKV dosyaları H.264 MKV dosyalarına göre daha düşük bit hızına sahiptir dolayısıyla H.264 dosyalarına kıyasla dosya boyutunu %40-50 oranında azaltır ama H.264 formatındaki bir dosyanın video kalitesini aynen korur. Ancak HEVC’nin tam olgunlaşmamış teknolojisi yüzünden, şu anda H.264 MKV’ya kıyasla HEVC MKV desteği H.264’ün hala video sıkıştırma alanında en yaygın format olması sebebiyle sınırlıdır. Ancak HEVC MKV formatına uygun cihaz ve uygulamaların formatta bulunan gelişmiş özellikler sebebiyle gittikçe artacağına kesinlikle inanıyoruz.

MKV Dosyalarını Açan Oynatıcılar

VLC Media PlayerVLC Media Player – VLC Media Player, MKV dosyalarını oynatmada açık kaynaklı, çapraz platformlarda kullanılabilen en iyi medya oynatıcısıdır. Neredeyse tüm ses ve video formatlarını destekler. Bu formatta dosya oynatmak için ekstra kodek indirmenize gerek kalmaz.

Final Media PlayerFinal Media Player – MKV’nin yanı sıra, Final Media Player 40 farklı video formatıyla beraber 40 farklı ses formatını oynatabilir. Ancak sadece Windows 8, 8.1 ve XP kullanan bilgisayarlarda çalışır.

5K Player5KPlayer – 5K Player anlaması kolay basit bir kullanıcı ara yüzüne sahiptir. Bu uygulamada, ücretsiz şarkı indirme, DVD ve müzik oynatma gibi ek özellikler mevcuttur.

MPlayerMPlayer – MPlayer fiziksel medya, kapsayıcı formatlar, video, ses, altyazı, resim formatları vb. çeşitli formatları oynatabilir. Kullanım şekliyle açık kaynaklı bir medya oynatıcısıdır ve farklı platformlarda çalışır.

DivX Plus PlayerDivX Plus Player – DivX Plus Player sadece MKV dosyalarıyla uyumlu bir program değildir aynı zamanda bunlar iyi bir şekilde oynatır. Ancak ticari kullanıma yöneliktir. Kullanıcılar bu program MKV oynatmak için kullanmak isterlerse para ödemek zorundadır.

MKV video eğlencesi için Hepsi Bir Arada Çözümler

i

MKV videolara alt yazı ekleme – Bir filmin anlattığı hikayeyi anlamak için alt yazılar çok önemlidir. Bazen video sitelerinden indirdiğimiz ya da mağazalardan satın aldığımız bir MKV filminde dahili alt yazı bulunmaz. Filmin keyfini çıkarmanın önünde ciddi bir engel oluşturur. Bu problem çözmek için filme karşılık gelen alt yazıları ekleyebiliriz.

ii

MKV dosyalarından alt yazı çıkarma – MKV bir dosya içinde video, ses ve alt yazı barındırabilir. Eğer filmdeki alt yazıları başka amaçlar için kullanmak istiyorsanuızi iki kolay yöntemle alt yazıları videodan çıkarabilirsiniz.

iii

MKV dosyalarını Samsung TV’de oynatma – Samsung resmi sitesine göre, Samsung TV, MKV format gibi tüm medya türlerini oynatabilmektedir fakat bazı MKV videoları system uyuşmazlıkları yüzünden TV tarafından oynatılmaz. Mesela, bir MKV dosyasının içinde Dolby True ses dosyası varsa TV bunu oynatmada başarısız olacaktır. Dolayısıyla ses dosyalarını TV’nin algılayabileceği şekilde değiştirmeli veya tüm dosyayı başka yaygın bir formata dönüştürmelisiniz.

iv

MKV dosyasını Mac’te oynatma – MKV dosya format Mac OS’le uyumlu değildir. Bunu Mac’te oynatmak için bağımsız oynatıcılar indirmeniz gerekir. Eğer dahili oynatıcısı QuickTime Player ile Mac üzerinde MKV dosyalarını oynatmak isterseniz, bunun için size yardımcı olacak bazı başka yollar mevcuttur.

Değerlendirme:4.8 /5( 21 değerlendirmeye göre)Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz!
Gönderen:’de’eVideo dönüştürücü, Video formatını dönüştür.En son 18-08-2018 tarihinde güncellendi.

Bir Yorum Yapın

Lütfen adınızı girin!
Lütfen yorum içeriğini girin!

Yorum yap (0)

Hemen şimdi edinin!
APOWERSOFT
Özel
Hediyeler
&
Değerli
İndirimler
Daha fazla bilgi
Apowersoft Unlimited
14+ Apowersoft Ürününü Tek Tıkla Yükleme
new
Destek
Paylaş
Yorumlar
Yorum Yap
En başa dön