M4R Formatı nedir?

M4R olarak bilinen MPEG-4 Zil Sesi, genellikle Apple iPhone ile ilişkilendirilen bir ses dosyası uzantısıdır. Apple cihazı – iPhone için özel olarak oluşturulan bir dosya uzantısıdır. M4R formatı, varsayılan sıkıştırma yöntemi olarak sadece AAC veya Gelişmiş Ses Kodlamasını kullanan yüksek kaliteli sıkıştırılmış ses dosyasıdır. AAC kodlama yöntemi dosya boyutunu küçültmesine rağmen olağan üstü ses kalitesiyle bilinir.

MPEG-4 grubunu ait olan bu ses dosya tipi ASCII formatlı sayısal temsiller, ses dosyaları ve metin içermektedir. Teknik olarak M4R daha yaygın şekilde M4R olarak bilinen formatın tam olarak aynısıdır. Tek farkı, çoğu M4R dosyasının DRM aracılığıyla telif hakkı korumasında olmasıdır. Bazıları, M4R’nin M4A’nın yeni ismi olduğunu söylemektedir. Dosyanın kayıplı algoritmasına bakıldığında bunun doğru olduğu söylenebilir.

Dosya adı uzantısı: M4R (MPEG-4 Zil sesi)

Kategori: Ses Müzik Dosyası

Yaygınlık: Özellikle iPhone kullanıcıları arasında oldukça yaygındır.

Geliştirici: Apple

M4R hakkında Eğlenceli Gerçekler

  • M4R zil sesi dosyaları 40 saniye uzunluğa kadar oluşturulabilir
  • Apple tarafından, zil seslerini iPhone’daki şarkılardan ayırt etmek için yapılmıştır
  • iTunes’dan zil sesi satın alırken, M4R formatındaki şarkılar için ücret istenebilir
  • iTunes Müzik Mağazası’ndaki tüm şarkılar M4R zil sesi oluşturmak için kullanılamaz
  • Sadece iTunes’dan satın alınan şarkılar için M4R zil sesi oluşturabilirsiniz, bu da ancak zil sesi oluşturmaya izin verdiği takdirde yapılabilir
  • Satın alınmış M4R zil sesler, oto eşleştirme aracılığıyla iPhone cihazına doğrudan aktarılabilir
  • Apple logo simgesinde M4R dosyalarının görüntülendiğini görürsünüz

Artıları: Birçok kullanıcı iPhone’a özel zil sesi dosya format olan M4R’yi yarattığı için Apple’ı eleştirse de görünmeyen bazı faydaları mevcuttur. Mesela, ses kalitesi hakkında endişelenen biriyseniz M4R format işitsel maskelemeye olanak verir. Dahası, ses kalitesinde kayıp yaşamadan M4R dosyaları küçük boyutlara sıkıştırılabilir. Bu, kullanıcıların olağanüstü ses kalitesindeki zil seslerinin keyfini büyük boyutlu dosya derdi olmaksızın çıkarmaları anlamına gelir.

Eksileri: Ancak her cihaz veya program M4R dosyalarını çalamaz. Bu dosya türü, sadece Apple cihazlarına özel olduğu için bu format çalıştıran bir uygulama ya da cihaz bulmaz biraz zordur. M4R dosya formatlarını destekleyen programlar ve cihazları öğrenmek için daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

1

M4R Dosyalarını Açan Cihazlar

Temel olarak Apple tarafından üretilen tüm cihazlar M4R dosyalarını çalıştırır. Buna iPad, iPod Touch, iPhone ve MacBook dahildir. Eğer “iPhone” olarak sınıflandırılmadıkları halde neden iPad ve iPod Touch cihazlarının M4R dosyalarını açtıklarını sorarsanız, bunu sebebi bu cihazların iTunes’a sahip olmalarıdır. Aynı sebep MacBook için de geçerlidir. Aslında M4R dosyalarını açıp oynatan iTunes’dur.

Windows bilgisayarlar için ise, diz üstü bilgisayarınızda Windows için Apple iTunes olduğu sürece M4R dosyalarını açabilirsiniz. Nokia’nın Lumia serisi veya Windows işletim sistemine sahip diğer telefonlar ise M4R video dosyalarını doğrudan açamazlar. Ancak cihazla birlikte gelen Ringtone Maker cihazla uyumlu olması için bu dosya formatını dönüştürebilir.

2

M4R Dosyalarını Açan Programlar

iTunesApple iTunes – varsayılan olarak Mac ve Windows için iTunes M4R dosyalarını açar. Bahsedilen dosya türünü açmaya yarayan en popüler program budur.

Media playerMedia Player Classic Home Cinema – MPC HC Ekibi tarafından geliştirilen bu program, M4R dosyalarını açmasıyla bilinir. MPC’nin önceden yüklenen Windows Media Player programından farklı olduğunu unutmayın.

FoobarFoobar – Bu uygulama Peter Pawlowski tarafından yaratılmıştır ve bahsedilen formatı destekler. Dosyayı açabilmesinin yanı sıra, Foobar 2000 programı aynı şekilde dosyayı çalabilir.

SpotifySpotify – Tamamen bir bilgisayar programı olmasa da, bu müzik yayın hizmeti M4R dosyalarını çalabilir. Spotify’ın çalışması için internet bağlantısına ihtiyaç duyulduğunu hatırlatalım.

Philips Songbird – Philips cihazları için tasarlanan bir medya uygulamasıdır. Bu yazılımı kullanmak için illa bir Philips medya cihazınızın olmasına gerek yoktur. Online olarak hizmet vermektedir.

En İyi Çözümler

M4R formatından nasıl faydalanabilirsiniz?

i

iPhone zil sesi oluşturma – bahsedildiği üzere, bu dosya format iPhone akıllı telefonlar için varsayılan zil sesi formatıdır. Bir iPhone fanatiğiyseniz, ancak telefonunuzdaki sıradan melodilerden sıkıldıysanız, M4R formatıyla ilgili temel bilgileri öğrenmek, telefonunuz için özel zil sesi oluştururken karar vermede size kesinlikle yardımcı olacaktır.

ii

Zil seslerini iPhone’a aktarma – iPhone cihazları için M4R formatlı zil seslerini oluşturabileceklerine veya satın alabileceklerine tamamen ikna olmuş kullanıcılar için M4R formatını ve bununla ilişkili programları anlamak tüm aktarım işlemini çok daha kolay hale getirir.

iii

M4R zil sesi yaratma – iPhone zil sesleri oluşturmanın yanı sıra bazı kullanıcıların, arka plan sesi ya da video düzenleme gibi başka amaçlarla M4R tonlarını yaratmaları gerekebilir. Bu nedenle M4R formatına aşina olmak, bu format ve bu formatın desteklendiği programlar hakkında emin olmanızı sağlar.

Başka Formatları M4R formatına dönüştürme

i

MP3 formatını M4R’ye dönüştürme – ikisi de bilinen ses dosyaları olduğu için, MP3’leri M4R’ye dönüştürebilirsiniz. Bunu yapması için birçok farklı ücretsiz ve ücretli program arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

ii

MP4 formatını M4R’ye dönüştürme – MP4 bilinen bir video dosyasıdır dolayısıyla bu dönüştürme biraz karışık olabilir. Ancak belirli uygulamalar yardımıyla bu işlem kolaylaşacaktır.

iii

Videoyu M4R’ye dönüştürme – diğer taraftan, videolardan ses ayıklayan uygulamalar kullanarak videoları M4R formatına dönüştürmek kesinlikle size yardımcı olacaktır. Ayıklanan ses dosyasını M4R formatına dönüştürebilirsiniz.

iv

M4A formatını M4R’ye dönüştürme – Bu büyük olasılıkla en kolay dönüştürme işlemidir. Dosyayı doğrudan bilgisayarınızdan dönüştürmek için tek yapmanız gereken “bilinen dosya türleri için uzantıları gizle” kutusundaki işareti kaldırmaktır.

v

Ses dosyalarını M4R’ye dönüştürme – genel ses dosyaları için bağımsız bir dönüştürücü uygulaması kesinlikle gereklidir. M4R’nin ne olduğu ve ait olduğu sınıflandırma hakkında bilgi sahibi olmanız, değiştirmek istediğiniz dosya türünün uyumlu olup olmadığına dair merakınızı gidermede yardımcı olacaktır.

Bir Yorum Yapın

Lütfen adınızı girin!
Lütfen yorum içeriğini girin!

Yorum yap (0)

Hemen şimdi edinin!
APOWERSOFT
Özel
Hediyeler
&
Değerli
İndirimler
Daha fazla bilgi
Apowersoft Unlimited
14+ Apowersoft Ürününü Tek Tıkla Yükleme
new
Destek
Paylaş
Yorumlar
Yorum Yap
En başa dön