Dizüstü Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Almak İçin Tercih Edilen Yöntemler

Dizüstü Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Almak İçin Tercih Edilen Yöntemler

En son tarafından 29-06-2019 tarihinde güncellendi.

Dizüstü bilgisayar kullanıcısı olarak, ekran görüntüsü almak için birçok neden bulunmaktadır. Kimi kullanıcılar, karşılaştıkları ilgi çekici bir fotoğrafı veya hikayeyi paylaşmak için ekran görüntüsü almayı tercih ederken; kimi kullanıcılar ise, karşı karşıya kaldıkları teknik bir problemi, resim olarak anlatabilmek amacıyla ekran görüntüsü alma ihtiyacı duymaktadır. Bununla birlikte, dizüstü bilgisayar kullanıcılarının birçoğunun, ekran görüntüsünün nasıl alınacağına dair bir fikri bulunmamaktadır. Ekran görüntüsü için kullanılan geleneksel yöntem, klavye üzerinden “Prtscn” or “Fn+Prtscn” tuş kombinasyonlarının uygulanmasıdır.

Dizüstü bilgisayarda ekran görüntüsü almak için bu geleneksel yöntemin kullanılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Buna rağmen, geleneksel yöntem ile ekran görüntüsü üzerinde not alma, web sayfasının tümünü kopyalama, seçili resimleri kaydetme ve anlık yazı ekleme gibi özellikler kullanılamamaktadır. Bu işlemler için Paint uygulamasının açılıp, seçili resimlerin kaydedilmesi gerekmektedir. Bu durum, geleneksel yöntemin zaman alan bir sürece dönüşmesine neden olmaktadır. Neyse ki, bu işlemler başka yöntemler aracılığıyla kolaylıkla çözülebilmektedir. Lütfen aşağıda yer alan yöntemlere göz atınız ve sizin için en uygun olanını seçiniz.

Dizüstü bilgisayarda ekran görüntüsü almakta kullanılan 3 yöntem

I. Apowersoft Ücretsiz Ekran Görüntüsü Alma

Ücretsiz Ekran Görüntüsü AlmaÜcretsiz Ekran Görüntüsü Alma ile birlikte, bilgisayarınıza herhangi bir yazılım yükleme ihtiyacı duymadan, ekran görüntüsü almaya başlayabilirsiniz. Internet tabanlı ücretsiz bir uygulama olan Ücretsiz Ekran Görüntüsü Alma’ı kullanabilmeniz için ihtiyacınız olan tek şey, kaliteli bir internet bağlantısıdır. Bu program aracılığıyla, ekranınızda bulunan herhangi bir görüntüyü, anında ekran görüntüsü olarak yakalayabilirsiniz. Belirtilen özelliklerinin yanında Ücretsiz Ekran Görüntüsü Alma, zengin düzenleme fonksiyonları ve gecikmeli ekran görüntüsü alma gibi ek özelliklerin dahil olduğu çoklu ekran yakalama modunu da kullanıcılarına sunmaktadır.

Ücretsiz Ekran Görüntüsü Alma ile ekran görüntüsü yakalamak çok kolaydır. Ekran görüntüsünün kopyalanması ile ilgili aşağıdaki adımlara göz atınız.

  • Ekran görüntüsü aracının web sayfasını açınız ve “Uygulamayı İndir” bölümüne tıklayınız.
  • Ekranınızda, programın kullanımı için gerekli olan Java ile ilgili bir kutucuk görünecektir. Emin olmak için “Izin vermek” kısmına tıklayınız.
  • Sayfanın tümünü veya sadece ekran görüntüsü almak istediğiniz kısmı seçiniz.
  • Bu işlem tamamlandıktan sonra, sağ kısımda yer alan araç çubuğunu kullanarak düzenleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • “Kaydet” bölümüne tıklayarak seçili görüntüyü kaydedebilir veya herhangi başka bir web adresine yükleyebilir, dilerseniz bu adreste paylaşabilirsiniz.

dizüstü bilgisayarda ekran görüntüsü

Programın profesyonel sürümü mevcuttur. Profesyonel sürüm ile birlikte, ekran görüntüsü yakalama esnasında çeşitli modlardan yararlanabilir; düzenleme aşamasında kullanabilir yerleşik resim editörü aracılığıyla, görüntü üzerinde dilediğiniz işlemi yapabilirsiniz. Bu avantajlardan yararlanmak için, profesyonel sürümü hemen indirmeye başlayın.

Indir

II. Jing

JingEkran görüntüsü yakalamak için kullanabileceğiniz bir diğer ücretsiz program ise Jing’dir. Bu yazılım aracılığıyla, ekran görüntüsü alma ve görüntü kaydı gibi özelliklerin yanında; görüntülerin düzenleme işlemini, uygulama üzerinde doğrudan gerçekleştirebilirsiniz. Benzer şekilde, ekran görüntülerinizi IM, mail, sosyal paylaşım siteleri ve diğer benzeri yöntemler ile paylaşabilirsiniz. Jing’in kullanımı çok kolaydır ve dizüstü bilgisayarınıza ekran görüntüsü alma sırasında herhangi bir uzmanlık gerektirmemektedir.

Bu uygulama %100 ücretsizdir; fakat belirtmek gerekir ki, video kaydı özelliği ücretsiz versiyonunda 5 dakika olarak sınırlanmıştır. Ayrıca, ücretsiz versiyon programın sahip olduğu birçok ekran görüntüsü yakalama fonksiyonunu içermemektedir. Bunların yanında, akıllı pencere algılama özelliği bulumamakta ve kayan web sayfaları ile pencere uygulamarının ekran görüntüsü alınamamaktadır.

III. Skitch

SkicthWindows ve Mac kullanıcıları arasında yaygın olarak tercih edilen bir diğer ekran görüntüsü yakalama uygulaması ise Skitch’dir. Yukarıda bahsi geçen diğer uygulamaların aksine Skitch, ekran görüntüsü alabilmek için bilgisayarda kurulu olmalıdır. Skitch’in diğer uygulamalardan ayrılan en önemli özelliği, kullanıcının zevkle kullanabileceği birçok fonksiyona sahip olmasıdır. Bu fonksiyonlar aracılığıyla, ekran görüntüleri üzerine not, şekil ve yazı eklemesini kolaylıkla yapabilir; birden çok fotoğrafı bir araya getirebilir, kısa sürede taslaklar hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, alınan ekran görüntüsünü bilgisayarınızdan, tabletinizden veya akıllı cep telefonunuzdan kolaylıkla paylaşabilirsiniz.

Skitch ücresiz bir program olmasına rağmen, kullanım öncesinde yaratmış olduğunuz bir hesaba sahip olmanız gerekmektedir. Skitch, ekranın tümünü veya sadece seçili bir bölümünü yakalayabilmektedir. Bu özelliklerinin yanında Skitch, göze hoş gelen arayüzü ile kullanımı kolay bir program olarak ön plana çıkmaktadır.

Kimi zamanlarda, ekranın tamamı yerine sayfanın bütününün yakalanması gerekmektedir. Geleneksel yöntemlerin bize sunduğu, birçok ekran görüntüsünün sayısız deneme sonrasında birleştirilmesiyle ortaya çıkan sonucu Skitch kolaylıkla yapabilmektedir.

Dizüstü Bilgisayarda Sayfa Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Ücretsiz Ekran Görüntüsü Alma’da olduğu gibi, Web Sayfası Görüntüsü Al adlı programın da bilgisayarınızda yüklü olmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Web Sayfası Görüntüsü Al, kayan sayfaların ekran görüntülerinin yakalanmasında kullanılabilecek, internet tabanlı bir araçtır. Kullanım ihtiyacınız doğrultusunda, resimlerinizin boyut ve kalite ayarlarını değiştirebilirsiniz. Web Sayfası Görüntüsü Al, doğrudan düzenleme işlemlerine imkan tanımakla birlikte, ekran görüntülerinin hem bilgisayar hem de cloud üzerinde depolanmasını sağlamaktadır.

Basit bir şekilde Web Sayfası Görüntüsü Al ile ekran görüntüsü nasıl alınır?

  • Ekran görüntüsünü yakalamak istediğiniz web adresinin URL’sini kopyalayın.
  • Yukarıdaki boş, beyaz alana URL’yi yapıştırın ve “Ekran Görüntüsü Al”ı tıklayın.
  • Birkaç saniye bekleyin ve işlemin tamamlanmasının ardından, görüntüyü küçük resim olarak alabileceksiniz.
  • Web adresinin ekran görüntüsünü bulut alanına veya yerel dosyalarınıza kaydedebilirsiniz. Bunun için dilediğiniz bölümü seçebilirsiniz.

Ekran görüntülerini kullanım amacınız doğrultusunda düzenleyebileceğinizi ve Facebook, Twitter, Google+ gibi sosyal paylaşım sitelerinde paylaşabileceğinizi unutmayın. Ayrıca yükleme işleminin ardından, ekran görüntüsünü resim bağlantısı olarak paylaşabilirsiniz.

Değerlendirme:4.3 /5( 27 değerlendirmeye göre)Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz!
Gönderen:’de’eEkran Görüntüsü.En son 29-06-2019 tarihinde güncellendi.

Bir Yorum Yapın

Lütfen adınızı girin!
Lütfen yorum içeriğini girin!

Yorum yap (0)

Hemen şimdi edinin!
APOWERSOFT
Özel
Hediyeler
&
Değerli
İndirimler
Daha fazla bilgi
Apowersoft Unlimited
14+ Apowersoft Ürününü Tek Tıkla Yükleme
new
Destek
Paylaş
Yorumlar
Yorum Yap
En başa dön