WMA nedir?

Windows Media Audio’nun kısaltması olan WMA, Microsoft’un kıdemli araştırmacısı Henrique Malvar ve ekibi tarafından geliştirilen bir ses formatıdır. Genel olarak, WMA bir format veya kodekle ilgilidir. iTunes desteğiyle birlikte bu format günümüzde popüler olmuştur ve MP3 formatının karşısında güçlü bir tehdittir.

WMA

Tür: WMA

Şirket: Microsoft

Frekans Aralığı: 320—112kbps

WMA’nın Geçmişi

  • Microsoft WMA’nın ilk sürümünü yayınlarken, WMA formatının MP3’e oranla dosyaları daha yüksek hızda sıkıştırdığını ve sesi bir MP3 dosyasının ancak yarısı boyutunda oluşturduğunu iddia etti. Ancak bu iddia özellikle müzik severler dahil olmak üzere birçok kullanıcı tarafından büyük bir şüpheyle karşılandı.
  • WMA başlangıçta MP3’ün rakibi olarak geliştirilmiş olsa da, MP3’ten daha az kullanılmaktadır.
  • Microsoft, orijinal WMA kodeğinden uyarlayarak WMA pro, WMA Lossless ve WMA Voice’u geliştirmiştir. Ancak bunlar farklı kodeklerle tasarlanmıştır ve bu kodekler öncekiyle uyumlu değildir.
  • WMA, düşük bit hızında oynatma efektini geliştirmiştir. Bu, görece daha küçük dosya boyutunda daha yüksek kalite sunması anlamına gelir. Ancak yüksek frekanstaki performansı o kadar iyi değildir. Yine de bu özellik İngilizce ses dosyalarını sıkıştırmak için mükemmeldir.

Avantajları:

  • MS, bugüne kadar WMA’nın 8 farklı sürümünü yayınladı. WMA 7 sonrası sürümler müzik teliflerini korumak amacıyla en çok müzisyenlerin ve müzik yayıncıların işine yarayan sertifika şifrelemeyi desteklemektedir.
  • WMA, ses dosyalarını daha yüksek hızda sıkıştırır yani ses dosyaları daha küçük boyutta ancak daha yüksek kalitededir.

Dezavantajları:

  • Genellikle, sesi WMA kodeğiyle sıkıştırmak bazı kalite kayıplarına neden olur. Ses kalitesine özellikle önem veren kullanıcılar için WMA mükemmellikten uzaktır. Bunun yerine, FLAC(Ücretsiz Kayıpsız Ses Kodeği) veya APE (Monkey’s Audio olarak da bilinir) denenmelidir.
  • Microsoft WMA standardını denetler ancak diğer işletimlerle paylaşmaz.
1

WMA ve MP3 karşılaştırması

WMA, MP3’le rekabet halinde olduğundan, hangisinin daha iyi olduğunu merak edebiliriz. WMA de MP3 de kolay paylaşım için küçük dosya boyutu oluşturarak sesi sıkıştıran popüler formatlardır. Ses kalitesindeki kesin kayba rağmen, kendi avantajları da mevcuttur. WMA, kolaylıkla yayınlanabildiği için, birçok web sitesi tarafından geniş çapta kullanılmaktadır. Bu nedenle çok sayıda online kullanıcıya sahiptir. Ayrıca, yüksek ses kalitesini az yer tutarak sağladığı için kalite ve dosya boyutu arasında denge kurmak zorunda kalan kişiler için özellikle uygundur. Dahası, WMA düşük bit hızında (yani birim zamanda aktarılan veya işlenen bit sayısı. Düşük bit sayısı daha küçük dosya boyutu anlamına gelir.) harika bir performansa sahiptir. Teorik olarak, bit hızı 128k’dan düşük olduğunda, WMA’nın ses kalitesi yönünden rakibi yoktur. Bit hızı 128k’ya çıktığında, MP3 yüksek frekans özelliğini kaybeder ancak WMA’da bu olmaz. Ancak WMA’da bit hızı 128k’ya çıktığında ses kalitesinde her hangi bir gelişme olmaz. Diğer taraftan 192k bit hızında, MP3 WMA’ya kıyasla daha iyi ses efektine sahiptir.

2

WMA dosyasını çalan programlar

Windows Media PlayerWindows Media Player – Bir medya oynatıcısı ve medya kütüphane uygulaması olan ve Microsoft tarafından geliştirilen Windows Media Player, ses (WMA dahil) ve video oynatmak için kullanılır.

TTPODttpod – ttpod güçlü ve tamamen ücretsiz bir müzik yazılımıdır. WMA dahil bir çok format destekler.

spotifySpotify – Spotify müzik yayın platformu WMA müziklerini de çalmaktadır.

foobarFoobar – Peter Pawlowski tarafından geliştirilen Foobar dab u format destekler.

3

WMA dosyalarını çalan online müzik siteleri

jango – bu online müzik sitesi, geniş yelpazede yüksek kaliteli müzik kütüphanesine sahiptir.

tunein – Bill Moore tarafından yaratılan TuneIn’de 100.000’den fazla gerçek radyo kanalı bulunur ve WMA müziklerini de sunar.

songza – bu web sitesi eşsiz stili ve her türden müziğiyle ünlüdür, burada da WMA müziklerinin keyfini çıkarabilirsiniz.

gaana – bu web sitesi farklı ülkelerden çeşitli müzik türlerini sitede gezindiğinizde size oldukça fazla etkileyecek güzel sayfa tasarımlarıyla toplar.

live365 – kullanıcı ara yüzü sadedir ve kullanıcıların dinleyebilmeleri için farklı formatlarda ve geniş bir yelpazede müzik sunar.

İpuçları: eğer online şarkı dinlemek hoşunuza gidiyorsa ancak bunları nasıl kaydedeceğinizi bilmiyorsanız, Apowersoft Ses Kaydedici programı ile cep telefonuna, tablet veya MP3 çalarınıza kaydedebilirsiniz. İşlem oldukça kolaydır. Kaydetmeden önce, çıktı formatını WMA olarak seçin ve süreci başlatmak için Başlat butonuna tıklayın. Sonrasında, bu güzel şarkıları sınırlama olmadan dinleyebilirsiniz.

WMA format için Dahili Çözümler

Sesten WMA’ya

Başka ses formatlarını WMA formatına dönüştürmek için hali hazırda birçok farklı yaklaşım vardır. Bunlar arasında en iyilerinden biri Apowersoft Video Dönüştürücü kullanmaktır. Kurulumdan sonra, programı başlatın ve ses dosyalarını ana sayfaya ekleyin; hedef format WMA’yı seçerek işlemi başlatın. Ses dosyalarını WMA’ya dönüştürmek için genel çözümleri okuduktan sonra, belirli bir formatta somut ihtiyaçları olan kullanıcılar aşağıdakilerden yararlanabilir:

i

MP3’ten WMA’ya – ikisi de yaygın ses formatları olduğu için, MP3’ü WMA’ya dönüştürmek oldukça kolaydır.

ii

M4R’dan WMA’ya – M4R sadece Apple cihazlarında kullanılır. Eğer M4R ses zillerini diğer cihazlara aktarmak istiyorsanız, M4R dosyalarını WMA formatına dönüştürmek için bazı programlar indirmelisiniz.

Videdan WMA’ya

Birçok farklı program videolardan ses dosyalarını ayıklayıp bunları WMA formatına dönüştürebilir. Apowersoft Video Dönüştürücü bunlardan biridir. Bu programla, aşağıdaki dönüşümleri yapabilirsiniz:

i

MP4’ten WMA’ya – MP4 en çok kullanılan video formatıdır ve bundan sesi ayıklayarak WMA formatına dönüştürebilirsiniz.

ii

WMV’den WMA’ya – WMV de Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Bir çok program WM’den WMA’ya doğrudan dönüştürmenizde size yardımcı olur.

Bir Yorum Yapın

Lütfen adınızı girin!
Lütfen yorum içeriğini girin!

Yorum yap (0)

Hemen şimdi edinin!
APOWERSOFT
Özel
Hediyeler
&
Değerli
İndirimler
Daha fazla bilgi
Apowersoft Unlimited
14+ Apowersoft Ürününü Tek Tıkla Yükleme
new
Destek
Paylaş
Yorumlar
Yorum Yap
En başa dön