iOS 11’de Bilmeniz Gereken 10 Gizli Özellik

iOS 11’de Bilmeniz Gereken 10 Gizli Özellik

En son tarafından 14-03-2019 tarihinde güncellendi.

İOS geçtiğimiz sene Eylül ayında geldi Bu versiyonda kişiden kişiye Apple Pay özelliği, yeniden yapılandırılan Kontrol Merkezi, yükseltilen emojiler, genişletilen Reality Kit, yepyeni App Store, Apple Maps ve dahası var. Ancak iOS 11’deki bazı gizli özellikleri bilmiyor olabilirsiniz. iOS 11 gizli özellikleri görmek istiyorsanız lütfen yazıyı okumaya devam edin.

iOS11’de Bilmeniz Gereken 10 Gizli Özellik

Yeni canlı fotoğraflar

ios live fotoğraf

Live Photos, hareket ve sesi algılayan yeni bir kamera özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Aslen bu özellik iPhone 6s’te vardı. Öncesinde, Live Photos özelliğini cihazınızın ekranına basılı tutarak standart modda görüntüleyebiliyordunuz ancak şimdi bu özellik geliştirildi. Düzeltme, Tekrara Alma, Zıplama ve Uzun Süre Maruz Bırakma gibi farklı efektler de kullanılabilir. Fotoğraflarınıza efektleri eklemek için tek yapmanız gereken ekranı kaydırmak, böylece animasyonları görebilirsiniz.

FaceTime’da Canlı Fotoğraf Çekimi

facetime

Çoğu iPhone kullanıcısı FaceTime’ı kendilerinden uzak olan sevdikleriyle paylaşımda bulunmak için kullanıyor. Temelde FaceTime, Apple Inc. Tarafından 2010 yılında iPhone 4 için çıkarıldı. Ancak şimdi iPad, iPod Touch ve Mac gibi diğer Apple cihazlarında da kullanılıyor. Diğerleriyle iletişim kurarken önceden ekran görüntüsü almak zordu fakat iOS 11 ile çağrılar sırasında Canlı Fotoğraf çekimine izin veriliyor. Kullanım için Ayarlar > FaceTime yolunu takip edebilirsiniz.

Tek el kullanımlı klavye

tek el kullanımlı klavye

Bazı durumlarda iPhone klavyesini sadece tek elle kullanmak ve diğer elinizde başka bir şey yapmak isteyebilirsiniz. Ancak klavye geniş olduğu için diğer tuşlara ulaşmak zor olur. Aslında iOS 11’in gizli özelliklerinden biri Tek Elle Klavye Kullanım özelliğidir. Bu özelliği etkinleştirdiğinizde, sadece tek elinizle yazı yazmanız mümkün olur. Bunu etkinleştirmek için “Ayarlar” menüsüne geçtikten sonra “Genel” ve ardından “Klavyeler” seçeneklerini takip ederek “Tek Elle Klavye” butonuna tıklayabilirsiniz.

Mesajlar için yeni ekran efektleri

mesajları

Apple’ın iOS cihazlar için getirilen yeni ve muhteşem Mesajlar özelliğiyle mesajların görüntülerini konuşma balonları şekline getirebilir ve tüm ekranı bir animasyon gösterisine çevirebilirsiniz. Mesajlar uygulaması dört farklı animasyon efekti ve ifadesi sunuyor. Mesajınızı yazdıktan sonra “Gönder” butonunu basılı tuttuğunuzda “Efektle Gönder” penceresi gelir, sonrasında sohbet için “Efektler” seçeneğine tıklayıp dilediğiniz animasyonu seçebilirsiniz.

Yoldayken rahatsız etmeyin

rahatsız etme

Apple, yeni bir iOS 11 gizli özelliği kullanıyor, bununla iOS kullanıcıları yolda sürüş modundayken çağrı ve mesaj alımlarını engelleyebiliyor. Bu şekilde sürücüler yola odaklanıyor ve rahatsız edilmiyorlar. Özelliği otomatik olarak etkinleştirmek için yeni Kontrol Merkezi’ne eklemeniz gerekir. “Ayarlar”, “Denetim Merkezi” ve “Denetimleri özelleştir” seçeneklerini kullandıktan sonra “Araba Kullanırken Rahatsız Etme” seçeneğine tıklamanız gerekir. Ardından cihazın ekranını yukarı kaldırıp özelliği açabilirsiniz.

Anında Siri tercüme

siri

Siri, Apple tarafından tasarlanan kişisel bir dijital asistandır. Bu asistana soru sorduğunuzda anında cevap alırsınız. Ayrıca size tavsiyelerde bulunur ve cihazınızda bazı özellikleri etkin hale getirebilir. İOS 11’de Siri İngilizceden Fransızcaya, İtalyancaya, Mandarin diline ve Almancaya vb. çeviri yapabilir. Örnek olarak, Ana Ekran butonuna basılı tutup “Merhaba Siri, ev kelimesini Almancaya tercüme eder misin?” dediğinizde size doğru tercümeyi söyler.

Tüm öğeleri dönüştürme

pdf oluştur

iOS 11’in gizli özelliklerinden biride PDF olarak dönüştürmedir. Bir web sayfası ya da fotoğrafı görüntülerken bu seçeneği kullanarak görüntülediklerinizden PDF oluşturabilirsiniz. “Paylaş” simgesine tıklayıp “PDF Yarat” seçeneğine gitmeniz yeterlidir. Metin ekleyebilir, çizgi ve şekil ekleyebilirsiniz.

Yeni Kapatma butonu

kapatma düğmesi

Telefonunuzdaki kapatma tuşu çalışmayınca rahatsız oluyor musunuz? Gerçekten telefonu kapatmanız gerektiğinizde başka yol olmaması can sıkıcı oluyor mu? Neyse ki iOS11’de yeni Kapatma opsiyonuyla cihazınızın pili bitene kadar telefonunuzu kapatamıyorsunuz. Kapatmak için “Ayarlar” > “Genel” > “Sistemi Kapat” seçenekleriyle ekledikten sonra telefonu kapatmak için ekranı kaydırın.

WiFi şifresi paylaşma

share wifi password

Arkadaşlarınızın evindeyken Wi-Fi ağına katılmak istediğiniz oluyor mu? Bazı durumlarda şifre ok zor olabiliyor. Artık, başka iOS cihazlarında aynı Wi-Fi ağına bağlı olmaları durumunda yeni bir pencere beliriyor ve şifreyi paylaşmak isteyip istemediğinizi soruyor. Bu şekilde şifre girmeden Wi-Fi bağlantısına kolaylıkla bağlanabiliyorsunuz.

iPad’deki Ever-Notes özelliği

notlar

iPad’inizde iOS 11 varsa, belgeleri taramak çok kolay. Artık belge tarama işlemi için PC’deki tarayıcı özelliğine ihtiyacınız yok. Bu işlemi gerçekleştirmek için Notes uygulamasına gidin ve “+” işaretini tıkladıktan sonra “Belgeleri Tara” seçeneğini kullanın. Sonrasında bir fotoğraf çekip köşelerini ayarlamak için sürükleyin.

Sonuç

Yukarıda bahsedilenler iOS 11’de yer alan heyecan verici özelliklerden bazıları. Tüm bu değişiklikler gerçekten harika üstelik iOS cihazınızı daha iyi kullanmanıza olanak veriyor. Cihazınızın keyfini çıkarmak için bu iOS 11 gizli ipuçlarını öğrenmeniz yeterli.

Değerlendirme:4.3 /5( 15 değerlendirmeye göre)Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz!
Gönderen:’de’eiOS Tüyoları, Tech Haberleri.En son 14-03-2019 tarihinde güncellendi.

Bir Yorum Yapın

Lütfen adınızı girin!
Lütfen yorum içeriğini girin!

Yorum yap (0)

Hemen şimdi edinin!
APOWERSOFT
Özel
Hediyeler
&
Değerli
İndirimler
Daha fazla bilgi
Apowersoft Unlimited
14+ Apowersoft Ürününü Tek Tıkla Yükleme
new
Destek
Paylaş
Yorumlar
Yorum Yap
En başa dön