Word’de Birden Çok Köprü Nasıl Kaldırılır?

Word’de Birden Çok Köprü Nasıl Kaldırılır?

En son tarafından 14-12-2018 tarihinde güncellendi.

Günlük hayatımızda Word, en sık kullanılan formatların başında geliyor. Bu programla özgeçmişlerinizi, tekliflerinizi, raporlarınızı vb. belgeleri düzenleyebilirsiniz. Ancak bazen Word dosyasına bir bağlantı kopyalayıp yapıştırdığınızda program otomatik olarak bir köprü oluşturur. Bu köprünün Word’de gezinirken okuyucuyu bağlantılı web sitesine yönlendirmesini istemiyorsanız ne yapmak gerekir? Üstelik belgede çok sayıda bağlantı varsa Word’deki tüm bağlantıları nasıl kaldırabilirsiniz? Aşağıda sunduğumuz detaylı yazıyı okuyarak en iyi çözümler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Word’de Bağlantı Köprüsü Kaldırma

 • Word dosyasını açıp bağlantıyı bulun.
 • Farenizi bağlantı üzerinde gezdirirken sağ tıklayın ve “Köprüyü Kaldır” seçeneğine seçin.

kaldırmak için sağ tıklayın

Bu yöntem Windows kullanıcıları tarafından rahatlıkla kullanılırken Mac kullanıcıları için bazı farklar bulunur. Bağlantıya sağ tıkladığınızda “Bağlantı” ve ardından “Bağlantıyı Kaldır” adımlarını takip etmeniz gerekir.

Mac'te bağlantıyı kaldır

Bu adımdan sonra Word’deki bağlantı köprüsünü temizleyebilirsiniz. Çok sayıda bağlantı yoksa bunları tek tek kaldırmanız mümkün.

Word’de Çok Sayıdaki Bağlantı Köprüsünü Kaldırma

Peki ya belgede çok sayıda bağlantı köprüsü varsa ve bunlar dosyanın her yerindeyse? Hatta daha kötüsü belge çok fazla sayfadan oluşuyorsa? İşte burada size yardımcı olacak kolay bir yöntem var.

 • Word belgesine tıklayın.
 • “Ctrl” ve “A” tuşlarına basarak tüm sayfaları seçin.
 • “Ctrl”, “Shift” ve “F9” tuşlarına aynı anda bastığınızda tüm köprüler kaldırılır.

çoklu köprüleri kaldır

Not:

 1. Bazı bilgisayarlarda bağlantıları kaldırmak için “Ctrl” + “Shift” + “Fn” + “F9” tuşlarına basmanız gerekir.
 2. Mac bilgisayarlarda önce tüm içeriği seçmek için “Cmd” + “A” tuşlarına, Word belgesinden bağlantı köprülerini kaldırmak içinse “Cmd” + “6”tuşlarına basmanız gerekir.

Word’deki Bağlantıları Kaldırmaya Yarayan Uygulamalar

Piyasada PDF’teki bağlantıları kaldırmanız ya da düzenlemenize yardımcı olacak çok sayıda araç mevcut ancak Word için yalnızca birkaç seçeneğiniz var. Dert etmeyin! İşinize yarayacak harika bir araç var.

Kutools for Word Word dosyanızı yönetmeye yardımcı olur. Bu programla bağlantıları gruplandırabilir, yer işaretleri ekleyip kaldırabilir, paragraf boşluğu ekleyebilir, bağlantı köprülerini kaldırabilir ve daha çok sayıda özelliğini kullanabilirsiniz.

Şimdi bağlantıları temizlemek için aşağıdaki adımlara başvurabilirsiniz:

 • Bilgisayara Kutools for Word programını indirin.
 • Word dosyasını açtığınızda Microsoft Word belgesinin üst tarafında ayrı bir sekme olarak görüntülenecektir.
 • “Kutools” sekmesine gidin ve “Kaldır” butonuna tıklayın. “Köprüleri Kaldır” seçeneğine tıkladıktan sonra “Tamam” butonuna basın.

KuTool tarafından link kaldır

Word’deki tüm bağlantı köprülerini kaldırma amacınıza uygun olarak yalnızca asıl yazı alanındaki bağlantıları değil ayrıca üst ve alt bilgideki bağlantıları da kaldırabilirsiniz. Bu nedenle editörler ve akademisyenler için bahsettiğimiz bu özellik oldukça kullanışlıdır. Ancak bu araç yalnızca Windows’la çalışır.

Bir İpucu: Bağlantı Köprülerini Devre Dışı Bırakma

Word’e bir bağlantı girdiğimizde otomatik olarak bir bağlantı köprüsü oluşturduğunu biliyoruz bu nedenle tek tıkla bağlantıları kaldıran bir yöntem arıyoruz. Aslına bakılırsa, dosyayı düzenlerken bağlantı köprüsü oluşturmayı engellemenize yardımcı olacak harika başka bir yöntem daha var. Şimdi gelin bunun ne olduğuna bakalım.

 • Microsoft Word’ü açın.
 • “Dosya” sekmesine ve ardından “Seçenekler”e gidin.
 • “Word Seçenekleri” altında “Yazım Denetleme” seçeneğine gidin ve “Otomatik Düzeltme Seçenekleri”ne tıklayın.
 • “Yazarken Otomatik Biçimlendir” sekmesine gidin ve “İnternet ve ağ yollarını köprü ile” kutusundan işareti kaldırın. Değişiklikleri kaydetmek için “TAMAM” butonuna tıklayın.

bağlantıları devre dışı bırak

Sonuç

Word belgesinden bağlantı köprülerini nasıl kaldıracağınızı artık biliyorsunuz. Daha iyi bir görsel etki yaratması açısından belgedeki tüm bağlantı köprülerini kaldırmak için yukarıdaki çözümlerden birine başvurabilirsiniz. Microsoft Office için başka tavsiyeler isterseniz aşağıya yorum bırakabilirsiniz.

Değerlendirme:4.3 /5( 21 değerlendirmeye göre)Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz!
Gönderen:’de’eOffice Tüyoları.En son 14-12-2018 tarihinde güncellendi.

Bir Yorum Yapın

Lütfen adınızı girin!
Lütfen yorum içeriğini girin!

Yorum yap (0)

Hemen şimdi edinin!
APOWERSOFT
Özel
Hediyeler
&
Değerli
İndirimler
Daha fazla bilgi
Apowersoft Unlimited
14+ Apowersoft Ürününü Tek Tıkla Yükleme
new
Destek
Paylaş
Yorumlar
Yorum Yap
En başa dön