Videoyu Tersten Nasıl Oynatılır?

Videoyu Tersten Nasıl Oynatılır?

En son tarafından 20-05-2019 tarihinde güncellendi.

Bir videoyu tersten oynatmak günümüzde oldukça popüler. Aslına bakılırsa bu efekt pek yeni sayılmaz hatta on yıllardır kullanılıyor ancak teknoloji ilerledikçe çok sayıda uygulama bu tür efekti kullanmamıza daha rahat olanak veriyor. Herhangi bir videoyu tersten oynatmanın farklı yolları var, en basit yöntemler içinse bu konuda daha fazla bilgi sahibi olacağınız listemize göz atabilirsiniz.

Video tersten nasıl oynatılır?

1. Yöntem: ApowerEdit Kullanımı (Windows)

Listemizde ilk sırada yer alan ApowerEdit isimli bir masa üstü programı. Windows’da kullanılan bu programa video oluşturmak ve montajlamak için başvurulabilir. Bu editörü kullanarak video klibinizin dilediğiniz bölümlerini tersten oynatabilirsiniz. Ayrıca kullanıcılara video kesme, kırpma, zoom’lama, süre, mozaik vb. etkileme gibi ilave fonksiyonlar sunar. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa bu programla videolarınıza metin, filtre, katman ve geçiş de ekleyebilirsiniz.

İndir

 • Bu programla videoyu tersten oynatmak için tek yapmanız gereken video klibi programa aktarmanız.
 • Yani video zaman alanına sürükleyip tıklayın. Ardından araç çubuğunda yer alan “Düzenle” seçeneğine ve sonra “Tersten oynat” fonksiyonu yanındaki kutuya tıklayın.

  bu ApowerEdit videoyu tersten oynatmak

 • Bu işlem bitince “TAMAM” butonuna tıkladığınızda program videoyu işlemeye başlar. Son olarak tersten oynatılan videoyu elde etmek için “Dışa Aktar” butonuna tıklamanız yeterli.

2. Yöntem: ezgif.com kullanımı (Online)

Videoları online olarak tersten oynatmak istiyorsanız ezgif.com isimli web tabanlı uygulamaya başvurabilirsiniz. İsminden de anlaşılacağı gibi aslında bu, “Tersten Video Oynatma” fonksiyonu da sunan bir GIF dönüştürme programı.

 • Programın tersten oynatma fonksiyonunu kullanmak için sayfasına gidip tersten oynatmak istediğiniz videoyu yükleyin. Bu işlemi ya bilgisayardan yükleyerek yapabilirsiniz ya da video paylaşım sitesinde olan videonun URL’sini kopyaladıktan sonra “Video yükle!” butonuna tıklayabilirsiniz.
 • Ardından sesi de kısabilir ya da tersten çalabilirsiniz. Sonraki adımda istediğiniz formatı seçin ve “Videoyu Tersten Oynat!” seçeneğine tıklayın. İşlem tamamlanana kadar bekleyin.

  video tersten nasıl oynatılır

 • Son olarak videoyu bilgisayarınıza indirmek için “Kaydet” butonuna tıklayın.

Yalnız bu araç, offline modu desteklemiyor dolayısıyla bundan faydalanmak için internet bağlantınızın olması lazım.

3. Yöntem: Reverse Vid Kullanımı (iOS)

Videolarınızı hemen iOS sistemi üzerinden düzenlemek isterseniz Reverse Vid isimli mobil uygulamaya başvurabilirsiniz. Bu yalnızca iOS telefonlarda bulunan videoları tersten oynatma fonksiyonuna destek vermek için tasarlanan bir programdır.

 • Videoları tersten oynatmak için uygulamayı açın ve kitaplığınızdaki videoyu yükleyin ya da cihaz kamerasını kullanarak yeni bir video çekin.
 • Video yüklendikten sonra “Seç” butonuna tıkladığınızda videonun ön izlemesini görüntüleyebilirsiniz. Sonrasında klipte istediğiniz hızı seçin ve değişiklikleri kaydetmek için “Kaydet” ve “Videoyu Kaydet” seçeneklerine dokunun.

Reverse Vid

Bu, videoyu tersten oynatmak için oldukça kolay bir yöntem ancak videonun yalnızca belirli bir kısmını tersten oynatmak için pro versiyonunu satın almanız gerekiyor.

4. Yöntem: Reverse Movie FX (Android)

Videoyu tersten oynatmanın bir diğer yolu da Android için Reverse Movie FX for Android. Yukarıda bahsettiğimiz uygulama gibi bu araç da yalnızca tersten oynatma fonksiyonu sahip.

 • Bu uygulamayı kullanmak için “Tersten Başlat” seçeneğine tıklayın ve kayıtlı filmlerinizden veya galeriden seçim yapın.
 • Bu seçimin ardından başlangıç ve bitiş aralıklarını seçip “Başlat” butonuna tıklayın. O noktada bir başka pencere görünecek.
 • Burada tersten oynatma, filtre, ses ekleme ihtiyaçlarınıza göre seçiminizi yapın ve “Tersten oynatmaya başla” butonuna tıklayarak işlemi başlatın.

Reverse Movie FX

Yalnız bu uygulamada arada sırada ekrana gelen reklamlar var. Videoyu HD formatta almak içinse pro versiyonu satın almanız gerekiyor.

5. Yöntem: TikTok uygulamasını kullanma (Android ve iOS)

Listemizde, videoları tersten oynatmak için başvurabileceğiniz son öğe bilinen mobil uygulama TikTok. Çoğu kullanıcı bunu bilmez ancak TikTok’a hakim kullanıcılar bu fonksiyonu sıkça kullanır.

 • Bu mobil araçla videoları tersten oynatmak için galeriden seçin veya yeni bir kayıt oluşturun.
 • Ardından efektler sekmesine gidin ve zamanlı efektleri bulup “Tersten Oynat” seçeneğine tıklayın. Sonraki adımda yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için “Kaydet” butonuna tıklayın.

TikTok uygulamasını kullanma

Bu uygulamanın iyi tarafı efektler sekmesini kullanarak ilave efektler eklemenize olanak vermesi. Üstelik bu programı kullanarak arkadaşlarınızın videoları kolayca izlemesine olanak verecek şekilde videoyu doğruca TikTok’a yükleyebilirsiniz.

Sonuç

Video tersten nasıl oynatılır sorusuna bulabileceğiniz beş cevabı yukarıda buldunuz. Tersten oynatma dışında videonuz için daha fazla fonksiyon arıyorsanız ApowerEdit ile beraber mobil cihazlar için TikTok iyi birer seçenek olacaktır. Reverse Vid ve Reverse Movie FX programlar ise uygun mobil uygulamalar olsa da bahsettiğimiz çekinceleri göz önüne almakta fayda var.

Değerlendirme:4.3 /5( 22 değerlendirmeye göre)Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz!
Gönderen:’de’eDosya Sıkıştırma.En son 20-05-2019 tarihinde güncellendi.

Bir Yorum Yapın

Lütfen adınızı girin!
Lütfen yorum içeriğini girin!

Yorum yap (0)

Hemen şimdi edinin!
APOWERSOFT
Özel
Hediyeler
&
Değerli
İndirimler
Daha fazla bilgi
Apowersoft Unlimited
14+ Apowersoft Ürününü Tek Tıkla Yükleme
new
Destek
Paylaş
Yorumlar
Yorum Yap
En başa dön