Mac OS ekran görüntüsü almanın yöntemi

En son tarafından 03-08-2015 tarihinde güncellendi.

Eğitici videolar oluştururken, oyun rekorlarını göstermek istediğinde, video çerçeveleri yaparken ve hatta hataların çözülmesi için ekran görüntüsü almak büyük bir gerekliliktir. Windows’da ekran görüntüsü almak “PrtScn” butonuna basarak kolayca yapılabilir. Ancak bu yöntem Mac için aynı kolaylıkta değildir çünkü bu bilgisayarlarda ekran görüntüsü almak için aynı anda üç tuşa basman gerekir. Ne kadar denersen dene bazen bu yaklaşımla bile ekran görüntüsü almak başarısız olur ve özellikle de görüntüde düzeltmeler yapacaksan ek programlar kullanman gerekir. Burada zahmetsizce Mac’ten ekran görüntüsü almanın çözümlerini inceleyeceğiz.

I. Ekran görüntüsü almanın Mac için tavsiye edilen çözümü

II. Alternatif Mac ekran görüntüsü alma araçları

I. Mac ekran görüntüsü almada en iyi çözüm

Apowersoft Mac Ekran Görüntüsü programı ekran görüntüsü alma, bunlara not ekleme ve online olarak yükleyip paylaşmada kullanımı kolay ancak bir o kadar güçlü bir uygulamadır. Özellikle, tam ekranın, web sayfalarının, uygulama pencerelerinin, aşağı kayan menülerin, videoların ve daha fazlasının görüntüsünü almak için kullanılabilir. Her durumda, bu programı bilgisayarına indirebilir ve Mac ekran görüntüsü almak için atılması gereken adımların detaylı anlatımını aşağıdan takip edebilirsin.

Indir

1

Ayarları Yapılandır

Bu araçı çalıştırdıktan sonra hoşgeldin karşılamasını göreceksin. Mac’te ekran görüntüsü almaya başlamadan önce ekran görüntülerinin kaydedileceği çıktı dizinini dilediğin yere ayarlayabilir, en uygun ekran görüntüsü kısa yollarını seçebilir veya diğer gerekli ayarları yapabilirsin. Bunu yapmak için tek yapman gereken aşağı açılan menüden “Seçenekler”e gitmek ve fabrika ayarlarını ihtiyacına uygun şekilde değiştirmek. Bundan sonra bu ayarları onaylamak için “Tamam” butonuna tıklayabilirsin.

2

Mac’te ekran görüntüsü oluştur

Ayarları yaptıktan sonra, Mac’te ekran görüntüsü almaya dilediğin görüntü alma modlarına tıklayarak veye ekran görüntüsü alma kısa yol tuşlarına basarak başlayabilirsin. Temel olarak Mac ekran görüntüsü alma aracı iki görüntü alma moduyla gelir. Bunlar “Bölge” ve “Tam ekran”dür. İhtiyacına göre bunların arasından seçimini yapabilrsin. Her iki mod için de hızlı erişim için kişiselleştirebileceğin klavye kısa yolu mevcuttur.

Mac’te ekran görüntüsü oluştur

Tam ekran: Tam ekran görüntüsü kolayca alınabilir ve “Tam ekran” moduna tıklandığında ya da “Command + F” kısa yollarına basıldığında PNG, JPG, GIF ve daha bir çok farklı formatta resim olarak kaydedilebilir.

Bölge: Bu ekran görüntüsü modu ekranda belirlenen her türlü alanın mesela aktif olan pencerenin veya uygulama menülerinin ekran görüntüsünü almak üzere tasarlanmıştır. Mac’te ekran görüntüsü almak için aşağı açılan menüden bu ekran görüntüsü modunu seçebilir veya “Command + R” klavye kısayollarını kullanabilirsin. Sonra ekranda artı işareti görünecek fareye tıklayıp görüntüsünü alınmasını istediğin Alana sürükleyerek bırakabilirsin. Bir uygulama penceresinin görüntüsünü almak istersen işin çok daha kolay olacaktır. Tek yapman gereken pencere üzerinde gezinmek ve görüntüsünü almak için üstüne tıklamak.

Kısmi ekran görüntüsü alma

3

(İsteğe Bağlı) Eklemeler yap

Kısmı ekran görüntüsünü aldıktan sonra ekran görüntüsünün köşelerinde yer alan yatay ve dikey çubuklarda bir çok düzenleme seçeneği görünecek. Daha iyi anlaşılması veya görüntülerin kişiselleştirilmesi gerektiğinde oklar, elipsler, dikdörtgenler ve metinler ekleyebilirsin.

Eklemeler yap

4

Ekran görüntülerini yükle ve paylaş

Bu Mac ekran görüntüsü alma aracının öne çıkan bir diğer özelliği ise ekran görüntülerinin yazılımcı tarafından sağlanan ücretsiz bulut alanında depolamana izin vermesi. Gizliliğini korumak için yüklenen resme şifre belirleyebilirsin. Bu şekilde, sadece yetki verdiğin kişiler ekran görüntülerine erişim sağlayabilir.

Yüklemeyi yaptıktan sonra doğrudan paylaşım için bağlantı, resim URL adresi, html URL adresi ve BB-kodunu içeren dört tane resim bağlantısı göreceksin. Bu yüklenen resmin bloglara, forumlara yüklenmesi için ya da anında mesajlaşma yöntemiyle gönderilmesi için oldukça pratik bir yoldur.

Ekran görüntülerini yükle ve paylaş

Özet olarak, Apowersoft Mac Ekran Görüntüsü alma aracı basitliği ve zengin fonksiyonlarıyla şiddetle tavsiye edilir. Mac OS ekran görüntüsü alma sıkıntılarını çözme ile ilgili daha fazla araç hakkında bilgi almak istersen aşağıdaki alternatiflere bakabilirsin.

II. Ekran görüntüsü alma araçlarında diğer alternatifler

Grab for Mac – Dahili olarak Mac bilgisayarlarda yer alan bu ekran alma uygulamasını “Uygulamalar” > “Araçlar” dosyasında bulabilirsin. Bunu kullanarak seçtiğin şekilde, pencere, tam ekran, aşağı açılan menü ve daha fazlasınının görüntüsünü sadece bir kaç tıkla alabilirsin. Görüntüyü aldıktan sonra, varsıyalan şekilde Tiff resmi olarak belirttiğin konuma taşınır.

TinyGrab – Diğer ekran görüntüsü alma araçlarına benzer şekilde, TinyGrab Mac ekranında gördüğün her şeyin görüntüsünü almak üzere görev yapar. Ekran alma temel fonksiyonun yanı sıra sıradışı bir yükleme fonksiyonu bulunmaktadır. Yükleme onayını verdikten sonra paylaşım için resmin URL adresi temin edilir. Ancak ücretsiz sürümü günde sadece üç tane ekran görüntüsü almana izin verir.

Jing – Bu uygulama tüm ekranının veya kısa yolları kullanarak sadece belirlenmiş bir alanın görüntüsünü almana yardım eder. Mac ekran görüntüsü almanın ötesinde, Jing resmi oklar, metin, vurgu, çizim şekilleri vs. ile kişiselleştirmene olanak sağlar. Ayrıca, bu uygulamanın güzel bir eklentisi olarak ekran kaydı almaya da izin verir. Resim yükleme seçeneği de mevcuttur ancak kullanımdan önce bir hesap oluşturulması gereklidir.

Değerlendirme: 4.3 / 5 ( 4 değerlendirmeye göre) Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz!
Gönderen: 02-02-2015’de ’e Ekran Görüntüsü. En son 03-08-2015 tarihinde güncellendi.

Bir Yorum Yapın

Lütfen adınızı girin!
Lütfen yorum içeriğini girin!

Yorum yap (0)

Hemen İndirin
Apowersoft Unlimited
Apowersoft Unlimited
13 Çözüm 1 Arada
85
En İyi
Paket
% OFF

haber

Reklamlar

Hemen şimdi edinin!
APOWERSOFT
Özel
Hediyeler
&
Değerli
İndirimler
Destek
Paylaş
Yorumlar
Yorum Yap
En başa dön